Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 02.10.2010

Moda na antyklerykalizm

Są w Polsce ludzie, którzy czekają na zmianę relacji państwo - Kościół. Dlatego Palikot, który głosi takie poglądy, cieszy się rosnącą popularnością.
Moda na antyklerykalizmfot. east news

- Władze świeckie w Polsce boją się Kościoła i są mu podległe - twierdzi dr Wojciech Jabłoński z Uniwersytetu Warszawskiego. Podobne poglądy głosi lider SLD Grzegorz Napieralski.

- Jednak uwagi Napieralskiego są spóźnione, gdyż PO od dłuższego czasu przyciąga znanych polityków związanych z lewicą, a teraz dochodzi jeszcze Ruch Poparcia Palikota – dodaje dr Jabłoński. Palikot bardziej wyraziście głosi postulaty oddzielenia państwa od Kościoła.

- Wzorowanie się na hiszpańskim premierze Zapatero jest błędne, gdyż Kościół w Polsce odegrał pozytywną rolą w walce z systemem totalitarnym – zauważa prof. Wawrzyniec Konarski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Dlatego też język używany przez przywódcę SLD nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

- Hasła ograniczenia roli Kościoła znajdują posłuch wśród wyborców SLD, jak i wielu głosujących na PO – uważa Marcin Duma z Instytutu Homo Homini, powołując się na badania przeprowadzone przez ten ośrodek badania opinii. Jego zdaniem, dowodzi to, że są w społeczeństwie grupy, które zaakceptują zmiany w relacjach państwo – Kościół.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

(pp)