Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 01.11.2010

Cmentarna sztuka

Cmentarz to miejsce wiecznego spoczynku. Jednak w każdym państwie to miejsce spoczynku wygląda inaczej.
Pomnik na jednym z albańskich cmentarzyPomnik na jednym z albańskich cmentarzy źr.cmentarzeswiata.pl

Do najdziwniejszych cmentarzy świata zalicza się cmentarze albańskie.

- Naród, który przez czterdzieści lat był pozbawiony wszelkich religii i wzorców poszukuje dzisiaj sposobu upamiętnienia osób, które odeszły - tłumaczył na antenie Jedynki - Dariusz Pałęcki, pomysłodawca wirtualnego cmentarza, który amatorsko fotografuje cmentarze na świecie.

Jednym z pomników, który odzwierciedla te poszukiwania jest pomnik ilustrujący mężczyznę stojącego przy samochodzie oznaczać ma to, że zginął on w wypadku samochodowym.

Podobne nagrobki znaleźć można także na rosyjskich cmentarzach. Jak tłumaczył Pałecki, kiedyś autorzy pomników, rzeźbiarze byli twórcami historii ludzi, którzy odeszli.

- Najpierw poznawali ich życie, żeby później w kamieniu oddać informację o nich - tłumaczył fotograf.

Zdaniem Pałeckiego ta tradycja przeniosła się do fotografii, litografii i jest inna, ale także w jakiś sposób obrazuje życie człowieka.

Fotograf uważa, że cmentarz jest kroniką historii i kultury państwa. Można z niego wyczytać więcej niż z bieżących informacji.

- Cmentarze były rzadko demolowane w czasie wojen, niszczone przez agresorów, przez polityków - mówił w rozmowie z redaktorem Krzysztofem Grzesiowskim.

Pałecki zapytany przez redaktora, który cmentarz odwiedza najchętniej odparł, że gdyby miał w tej chwili wybrać wizytę na cmentarzu wybrałby włoski

Cmentarz
Cmentarz Cimitero Monumentale w Mediolanie

- Jest to najpiękniejsza galeria rzeźby, którą widziałem. Mediolan był i jest bardzo bogatym miastem. Mieszkańcy Mediolanu chyba postawili sobie za honor, że każdy grób jest osobnym dziełem sztuki - mówił fotograf.

Jeśli chodzi o polskie groby, zdaniem Pałeckiego do najbardziej sentymentalnych należą polskie cmentarze na Litwie.

- One sa bardzo skromne, ale mówią o przywiązaniu naszego narodu do naszej ziemi - stwierdził podczas rozmowy w studiu Jedynki.

Nawiązując do 1 listopada Pałecki stwierdził, że tak zwane święto zmarłych i tradycja odwiedzania zmarłych na cmentarzach to kwestia tradycji i kultury.

- W Polsce związek między miejscem pochówku osób zmarłych, a osobami żywymi i tradycja odwiedzania tych miejsc sprawia, że jest bardzo rodzinne, prywatne święto - mówił Pałęcki.

W wielu państwach, w których nie wierzy się w zmartwychwstanie, ale w reinkarnacje w momencie śmierci ciało staje się niepotrzebnym, zbędnym okryciem.

- U Muzułmanów nie ma żadnego emocjonalnego stosunku do ciała i miejsc, w którym one ą chowane. Dlatego muzułmańskie cmentarze sa szare, smutne, bez nazwisk - opowiadał Pałęcki.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Rozmowa z dariuszem Pałęckim" w boksie "Posłuchaj".

"Sygnały Dnia" w dni powszednie w godz. 6:00-9:00.