Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 21.12.2010

Niełatwa sztuka tolerancji

Zakończył się cykl debat poświęconych polskiej tolerancji, zorganizowanych przez fundację "Tezeusz". Ich patronem medialnym była radiowa Jedynka.
Niełatwa sztuka tolerancjiźr. materiały promocyjne
Posłuchaj
  • Niełatwa sztuka tolerancji
Czytaj także

Podsumowująca dyskusja odbyła się wczoraj w pałacu Staszica w Warszawie.

- Wierzymy, że jest możliwy jakiś postęp. Gdyż obecna temperatura debat publicznych zawiera w sobie wiele negatywnych emocji. Debaty z cyklu "Polska Tolerancja" mają wpłynąć na złagodzenie tego paradygmatu antagonizmu pomiędzy różnymi grupami – podkreślił filozof Andrzej Miszk, prezes fundacji "Tezeusz".

W rozmowie z Grzegorzem Krakowskim jeden z uczestników spotkania, socjolog Sergiusz Kowalski, stwierdził, że w Polsce brakuje tolerancji.

Innego zdania był Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl, który zauważył, że pojęcie to może być mylnie rozumiane.

- Problem polega na tym, że my do końca nie wiemy co to znaczy tolerancja. Dla jednych jest to tolerowanie ludzi, wyznających poglądy, z którymi się nie zgadzają. Zawarta jest tu jednak negatywna ocena tychże poglądów – podkreślał.

W "Popołudniu z Jedynką" zauważył, że od jakiegoś czasu część środowisk lewicowych próbuje przekonać społeczeństwo, że tolerancja oznacza nie tylko tolerowanie, ale uwielbienie dla poglądów, z którymi się nie zgadzamy albo przynajmniej uznanie ich za równouprawnione.

Jego zdaniem nie ma to nic wspólnego z tolerancją. Uważa on też, że ma ona swoje nieprzekraczalne granice, jeśli chodzi choćby o sprawy związane z in vitro i aborcją.

- Kiedy giną ludzie, należy ich bronić. Kiedy Hitler mordował Żydów, to trzeba mu było przerwać, nie z nim debatować – podsumował Terlikowski.

(pp)

Aby posłuchać rozmowy, wystarczy kliknąć na dźwięk "Niełatwa sztuka tolerancji" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.