Logo Polskiego Radia
Jedynka
Mikołaj Wróblewski 11.08.2010

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych także dla zwykłego Kowalskiego

Choć Polska nie ma takiego nasłonecznienia jak kraje południowe, to inwestycje w energię słoneczną zyskują coraz większe grono zwolenników.

Na polskim rynku jest już obecnie ponad 40 firm, które produkują kolektory słoneczne. Rośnie też liczba osób, które inwestują w moduły do ogrzewania wody i domów, bo jak się okazuje nie jest to aż tak droga inwestycja. Łączny koszt to jest ok. 10 - 15 tys. zł.. przy czym, na inwestycję można też dostać nawet 75 proc. dotacji z Unii w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Warunek jest jednak jeden - nie może to być mała inwestycja, bo drobny pojedynczy inwestor niestety nie ma szans w staraniu o unijne dotacje. Dlatego też mieszkańcy gmin zakładają stowarzyszenia. Często to gmina wychodzi z inicjatywą założenia takiego stowarzyszenia i oferuje mieszkańcom udział. Na początek muszą wpłacić kilkaset złotych, zwykle 150 - 200 zł, a potem jeśli dotacja zostanie przyznana, pokrywają tylko część inwestycji. Taki model sprawdził się już na Pomorzu, gdzie stowarzyszenia powstałe m.in. w Przeklewie, Bytowie czy Człuchowie faktycznie zaczynają inwestycje realizować. Jest to trend obserwowany w całej Polsce. Koszt inwestycji zwraca się zwykle po 6-10 latach bez wsparcia finansowego. Korzystając z dotacji unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych, inwestycja zwraca się już po 2-3 latach.