Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 22.01.2010

Kolektory słoneczne coraz popularniejsze

75% Polaków byłoby skłonnych zainstalować w swoim domu kolektory słoneczne...

Najpoważniejszą barierą jest wysoki koszt instalacji, jednak jak przekonują eksperci dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji. O szczegółach Kamil Olak:

Kolektory słoneczne są coraz bardziej popularne wśród Polaków – przyznaje Artur Michalski, dyrektor Grupy Doradztwa Europejskiego.

Artur Michalski: - Po pierwsze jest to energia bardziej ekologiczna, a poza tym dużo tańsza. Na początku jest drożej, ale potem już taniej.

Ciepło słoneczne jest pochłaniane przez powierzchnię kolektora umieszczonego na dachu, a następnie przenoszone przez podgrzany płyn solarny do zbiornika z wodą, gdzie następuje przekazanie ciepła do wody – tłumaczy Kamil Dolata, ekspert ds. energii solarnej.

Kamil Dolata: - Mamy do czynienia z czymś, co uzyskujemy bezpośrednio ze słońca, przetwarzamy je przez urządzenie zainstalowane w swoim domu, które w pełni jest samodzielne tuż po zakupie i instalacji; w efekcie mamy coś co nam przynosi dzień po dniu konkretną korzyść.

Oznacza to, że w skali roku można zaoszczędzić nawet do 60% kosztów podgrzewania wody.

Kamil Dolata: - Zakładając, że zestaw solarny z montażem kosztuje w granicach ok. 10 tysięcy zł, można powiedzieć, że w ciągu 7-8 lat jesteśmy w stanie całkowicie zwrócić ten koszt.

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje energetyczne oparte na odnawialnych źródłach energii, w tym kolektory słoneczne.

Artur Michalski: - Zachęcałbym, aby szukać dofinansowania w bankach, które mają preferencyjne kredyty, dopłaty do tych kredytów są także w ramach środków na ochronę środowiska, są to Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.

Funduszy można także szukać bezpośrednio w gminach, część z nich prowadzi projekty umożliwiające finansowanie inwestycji ze środków unijnych.

Artur Michalski: - Zachęcałbym do tego, aby poszukać w swojej gminie takich możliwości, niektóre gminy o takie środki już występowały, a niektóre przygotowują się do tego i w takich gminach mieszkaniec mógłby zainstalować kolektory słoneczne z dotacją.

Pamiętajmy jednak o tym, że kolektory słoneczne nie mogą stanowić jedynego źródła energii w naszym domu. Dlatego, aby zapotrzebowanie energetyczne zostało w pełni zaspokojone musimy również posiadać uzupełniające urządzenia, wykorzystujące konwencjonalną energię, jak np. gaz płynny.

Używając tego źródła energii oszczędza się paliwa kopalne, których ilość wciąż się zmniejsza i których używanie zanieczyszcza środowisko naturalne. Oszczędność pieniędzy i stanu środowiska - rzadkie i wyjątkowo opłacalne połączenie.