Logo Polskiego Radia
Jedynka
Bartek Goławski 22.06.2010

Czas na energię odnawialną

Czy mija czas, kiedy dom ogrzewaliśmy węglem, drewnem czy gazem? Pewnie nieprędko, ale eksperci wskazują na coraz szersze stosowanie pomp ciepła i kolektorów słonecznych.

Zalet dużo, bo przecież słońce mamy za darmo. Tylko, niestety, instalowanie urządzeń, które wykorzystują odnawialne źródła energii jest nadal drogie. Dziś o zaletach odnawialnych źródeł energii na Politechnice Warszawskiej rozmawiali naukowcy, którzy przekonują, że w Polsce jak najwięcej osób powinno korzystać np. z energii słonecznej.


Alicja Dusza:

Energia odnawialna to na świecie przyszłość, dlatego trzeba mówić o niej jak najwięcej. Niestety, w Polsce temat jest spychany na dalszy plan.

Prof. Roman Domański z Politechniki Warszawskiej: - Wydaje się, że w długim czasie zasoby energii odnawialnej muszą być powiększone w sensie wykorzystania, ponieważ paliwa organiczne, mimo, że odkrywamy ich coraz więcej, to nie da się rozwiązać problemów świata bez sięgania do źródeł odnawialnych.
Są 3 odnawialne źródła energii, ale korzystamy z 2: słońce, geotermia i grawitacja. Z grawitacją nie dajemy sobie rady. Pozostaje słońce i geotermia, a pochodnymi jest wiatr. Najbardziej dynamicznie rozwijają się fotoogniwa, jeśli będą o strukturach wielowarstwowych to sprawności mogą być bardzo wysokie, nawet powyżej 80%. Bardzo dynamicznie rozwija się też energetyka wiatrowa.

Najłatwiej przekonać się o zaletach energii odnawialnej instalując kolektory słoneczne.

Dorota Chwieduk z Instytutu Techniki Cieplnej PW: - Mimo, że to dość droga inwestycja na początek, to zwraca się po około 7 latach. Możliwości wykorzystania prostej instalacji do podgrzania wody użytkowej, zaspokojenie potrzeb grzewczych przez kilka miesięcy praktycznie w 100%, jest to na pewno obniżenie kosztów w budżecie.

Budując dom każdy może skorzystać z zalet energii odnawialnej.

Prof. Roman Domański: - Najlepiej jest zastosować pompy ciepła z wymiennikami pionowymi lub poziomymi. Można zastosować kolektory słoneczne do podgrzania wody użytkowej. Jeśli ktoś ma dużo pieniędzy to może być mały wiatrak lub fotowoltaika na dachu. Musi być odpowiednia polityka państwa, kredyty bankowe. Mam nadzieję, że to wszystko już ruszy, żeby zmobilizować społeczeństwo do poniesienia pewnych nakładów.

W 2020 roku 20% energii wykorzystywanej w całej UE ma pochodzić z odnawialnych źródeł, jak wiatr, słońce czy biomasa. Żeby się dostosować do unijnych wymogów przedsiębiorcy apelują do rządu o przyjęcie rozwiązań prawnych premiujących firmy ograniczające zużycie energii i emisji CO2.