Logo Polskiego Radia
Jedynka
Bartek Goławski 16.06.2010

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne cieszą się za granicą dużą popularnością, jako ekologiczne źródło energii. Choć kolektor tani nie jest, to jego zakup zwraca się w bardzo krótkim czasie.

O zaletach kolektorów i ich działaniu ze Sławomirem Łyskawą z firmy produkującej kolektory rozmawia Alicja Dusza.

Sławomir Łyskawa: - Zalety to oszczędzanie energii, a z punktu widzenia użytkownika to aspekt finansowy, czyli oszczędzamy energię potrzebną do podgrzewania wody użytkowej.

Jak działa kolektor, jak jest zbudowany?

Sławomir Łyskawa: - Działa na zasadzie wykorzystania energii słonecznej. Instalujemy go np. na dachu, a jego zadaniem jest oddanie potem ciepła i podgrzewanie w zasobniku wody. Z punktu widzenia rosnących cen energii jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, a czas zwrotu takiej inwestycji może być dłuższy w przypadku inwestora indywidualnego, bo będzie zużywał mniej wody. Tam gdzie się zużywa dużo wody może się to zwrócić nawet w ciągu 2 lat. Liczy się też ile zainwestujemy, jakie są ceny energii. Dla prywatnego użytkownika zwrot takiej inwestycji może nastąpić w ciągu 6-7 lat.

Czyli wadą jest to, że są drogie.

Sławomir Łyskawa: - To też zależy do czego to porównywać, dla jednych będzie to droga inwestycja, ale dla innych bardziej zasadna do zainstalowania.

Jeśli ktoś buduje dom, to ile taich kolektorów powinien kupić i ile to może kosztować?

Sławomir Łyskawa: - Jeśli mamy zestaw oparty na większym kolektorze, czyli jest 1 albo 2 kolektory w zbiorniku około 300 litrów, to cena takiego zestawu to około 13 tys. złotych netto. Jeśli mówimy o mniejszych kolektorach, ale ich większej liczbie to cena może być wyższa. Producenci oferując gotowe zestawy solarne, kalkulują te ceny w sposób najbardziej atrakcyjny dla klienta, np. dobierają kolektory w zależności od wielkości zasobnika tak, żeby wszystkich elementów dodatkowych było jak najmniej, żeby to było opłacalne.