Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 17.06.2011

Gdzie w wakacje za pieniędzmi?

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej Polacy tłumnie zaczęli wyjeżdżać na Zachód w poszukiwaniu pracy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły i cieszą się prace sezonowe w okresie letnim.
Gdzie w wakacje za pieniędzmi?SXC

W ubiegłym roku ulubionym miejscem zarobkowych wyjazdów była Wieka Brytania. W tym roku swój rynek pracy otworzyły także Niemcy i Austria. – Tego lata największym zainteresowaniem cieszyć się będą Niemcy i Kraje Beneluksu, szczególnie Holandia – uważa Artur Ragan z agencji pośrednictwa pracy "Work Expres".

W Niemczech za godzinę pracy przy zbiorze warzyw i owoców średnio można zarobić 25 złotych. Bardzo atrakcyjna na tym tle jest Francja. - Przy zbiorze winogron można zarobić 35 zł za godzinę. Przy tych samych winogronach we Włoszech zarobimy relatywnie mniej – mówi.

Zdaniem eksperta absolutnym "super przebojem" pod względem zarobkowym jest Szwecja.- Tamtejsze stawki czynią ten rynek pracy szczególnie atrakcyjnym – tłumaczy.

Pamiętać należy jednak o tym, że Szwedzi dobrze płaca, ale i wiele wymagają od swoich pracowników. – Pracę można znaleźć na przykład przy zbiorach runa leśnego. Zarobki mogą sięgnąć kwoty 320 złotych za dzień – informuje Ragan. - Szwecja i Norwegia to są dwa rynki, na których wynagrodzenia dla pracowników sezonowych osiągają niebotyczne wysokości – dodaje.

Tym, którzy szukają zatrudnienia przy pracach budowlanych doradca z agencji pośrednictwa pracy "Work Exopres" poleca Norwegię. - Co roku Norwegowie latem odnawiają swoje domy. Za odmalowanie domku można przyjąć kwotę około 2 tys. euro – informuje.

W czasie sezonu letniego jest także duże zapotrzebowanie na pracowników obsługujących imprezy objazdowe. - Czyli wszystkiego rodzaju festyny, jarmarki, cyrki – tłumaczy doradca. - Poszukiwani są także pracownicy branży gastronomicznej i hotelarskiej – dodaje.

Na koniec dobra rada dla wszystkich, którzy zdecydowali się na zagraniczny wyjazd nie mając jeszcze znalezionej pracy: Koniecznie zabierzcie ze sobą przetłumaczone na miejscowy język podanie o pracę, a także zaświadczenia o przebytych kursach. To zdecydowanie ułatwi Wam znalezienie zatrudnienia.

Rozmawiała Elżbieta Szczerbak

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Biznes" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.