Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 13.08.2014

Chopin i jego Europa - święto muzyki, która nie pokryła się kurzem

- Od samego początku naszą ideą było zbudowanie czegoś, na co zasłużyliśmy - festiwalu kultury wysokiej z prawdziwego zdarzenia, jakie mają Szkoci w Edynburgu, Austriacy w Salzgurgu, czy Anglicy na Promsach - mówił w Jedynce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa.
Trębacz jazzowy Tomasz Stańko (P) i japoński pianista jazzowy Makoto Ozone (L) na 3. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa w 2007 roku przygotowali wspólny programTrębacz jazzowy Tomasz Stańko (P) i japoński pianista jazzowy Makoto Ozone (L) na 3. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" w 2007 roku przygotowali wspólny program PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
  • Stanisław Leszczyński o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Chopin i jego Europa (Muzyczna Jedynka)
Czytaj także

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego Festiwalowi "Chopin i jego Europa 2014">>>

Porównania do The Proms - największego brytyjskiego festiwalu muzyki klasycznej - nie uważa za przesadzone. Jego zdaniem osoba i twórczość wielkiego kompozytora stały się "jedynym symbolem naszej kultury rozpoznawalnym wszędzie, gdzie byśmy się nie znaleźli". - Stąd też nasza propozycja jest precyzyjnie ustawiona w środku sezonu urlopowego, podczas którego ludzie coraz częściej próbują poznać rzeczywistą kulturę - podkreślił w "Muzycznej Jedynce" .

Szczególną swoja odsłonę impreza miała w trakcie Roku Chopinowskiego – roku jubileuszu 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina w 2010. - Wtedy to nad Chopinem pochylili się m.in. Bobby McFerrin, Paco de Lucia udowadniając nam, że Chopin jest bliski np. flamenco - przypomniał Stanisław Leszczyński.

SŁUCHAJ: George Sand i Chopin. Rozpad związku >>

Z twórczości kompozytora czerpią nawet jazzmani. Na tegorocznej, 10. edycji festiwalu pojawi się Tomasz Stańko, który już wcześniej włączył chopinowskie wpływy do swojej twórczości. Polski trębacz tym razem przygotował wyjątkowy koncert. - Zainspirowany nie tyleż muzyką Chopina, co jego twórczością literacką, a taką można nazwać jego wspaniałe listy. To był facet niesamowicie utalentowany pod każdym względem - wyjaśnił gość Pawła Sztompke.

Leszczyński podkreślił, że ci, którzy nie znają jeszcze dobrze twórczości wielkiego Polaka także mogą ją pokochać, o ile zbliżą się do niej bez żadnego dystansu. - Okazuje się, że ten autentyczny Chopin nie jest muzealny, nie jest rekwizytem pokrytym kurzem. Jego się rozumie tutaj, teraz, w XXI wieku i  chce się go słuchać - zachęca dyrektor artystyczny festiwalu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia 2014 roku w Warszawie. Muzyków i publiczność gościć będą Sale Koncertowa i Kameralna Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie, a także Bazylika św. Krzyża i Kino "Kultura". Pełen program dostępny na stronie chopin.nifc.pl/festival . Współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy.

(asz/tj)