Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 20.03.2010

Tajemnice naszego mózgu

Czy ma płeć? Czy może się regenerować po uszkodzeniu? Co to znaczy plastyczność mózgu? Na te pytania odpowiadali goście Krzysztofa Michalskiego.
Posłuchaj
  • 20.03 Wieczór odkrywców
  • 20-03-2010 Wieczór odkrywców
Czytaj także

Dobiegł końca Światowy Tydzień Mózgu, z tej okazji Krzysztof Michalski wraz ze swoimi gośćmi - prof. Małgorzatą Kossut z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie oraz psycholog dr Anetą Brzezicką podsumowali najnowsze odkrycia i badania w zakresie poznania jednego z najbardziej tajemniczych obszarów naszego ciała. Co to jest neuroplastyczność i neurorehabilitacja?

Czym, oprócz wielkości mózg kobiety różni się od mózgu mężczyzny, to tylko niektóre z pytań, na które badaczki starały się odpowiedzieć;

Mężczyźni są bardziej emocjonalni, a kobiety dystyngowane. Mężczyźni mają nieco większą prawą półkule, a kobiety obie półkule mają zrównoważone.

Emocje wynikają z hormonów. Mężczyznami determinuje testosteron. Hormonami żeńskimi są estrogeny.

Mężczyźni lepiej znoszą ostry stres, a kobiety stres chroniczny.

Struktury związane w mową u kobiet są większe, a neurony gęściej upakowane, dzięki czemu kobiety mówią sprawniej, wcześniej zaczynają mówić i czytać.

Goście programu obalają mit, że mężczyźni są lepsi w naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce. Najnowsze obserwację temu przeczą. Zaś większą liczbę mężczyzn, którzy osiągnęli przed laty wybitne wyniki w tej dziedzinie, tłumaczą uwarunkowaniami kulturowymi. Mężczyźni częściej kończyli szkołę i byli lepiej wykształceni.

Więcej w poniższym dźwięku: