Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 24.12.2013

Wigilijne niebo: oszustka Wenus, koza i pikujący orzeł

- Tradycja mówi, że do wigilijnej wieczerzy zasiadamy wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Problem w tym, że jako pierwsza na niebie, bardzo szybko po zachodzie słońca, pojawi się... planeta Wenus - mówił w Jedynce Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Planeta Wenus (wyżej z prawej) widoczna staje się tuż po zachodzie słońcaPlaneta Wenus (wyżej z prawej) widoczna staje się tuż po zachodzie słońca PAP/CTK Photo/Lubos Pavlicek
Posłuchaj
  • Karol Wójcicki opowiada o gwiazdach i planetach widocznych na wieczornym niebie w okresie Bożego Narodzenia (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Bardzo jasny punkt na południowo-zachodniej części nieba widoczny będzie już około 15.35. Wenus od gwiazdy odróżnić można po tym, że nie migocze.

Święta z Jedynką - spędźmy ten czas razem >>>

- Nieco później, około godz. 16.00 - 16.10, na niebie pojawią się pierwsze gwiazdy. Pamiętajmy jednak, że Ziemia ma kształt kuli i w różnych częściach kraju zmrok zapada o innej porze. Mieszkańcy zachodniej Polski muszą się uzbroić w cierpliwość - mówił Karol Wójcicki w "Czterech porach roku".

Dwie gwiazdy, po dwóch stronach nieba, pojawią się niemal równocześnie. - Nad zachodnim horyzontem, powyżej Wenus, zobaczymy pierwszy jasny punkt. Będzie to gwiazda, która nazywa się Wega. A naprzeciwko, nad wschodnim horyzontem zobaczymy gwiazdę Capellę - zachęcał do obserwacji rozmówca Romana Czejarka. Używając polskich nazw obu gwiazd możemy powiedzieć, że wigilijne niebo ozdobią nam koza (Capella) i pikujący orzeł (Wega, która szybko się zniża).

Jakie słynne zdjęcie wykonano przed laty 24 grudnia? O jakiej porze dnia można ujrzeć kometę? Które gwiazdy należą do najjaśniejszych na niebie? Jakie odległości dzielą je od Ziemi?I czy teleskop to dobry prezent gwiazdkowy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz)