Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 18.06.2014

Urlop, który ci się należy. Poznaj prawo, by spokojnie jechać na wakacje

- Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Nawet gdyby chciał, to Kodeks pracy mu tego zabrania. Natomiast jak podzielimy i wykorzystamy dni wolne, jest kwestią do ustalenia z pracodawcą - w radiowej Jedynce mecenas Bartosz Bator rozwiewa wątpliwości związane z prawem do urlopu.
Jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy urlop w wybranym przez nas terminie, musimy wykazać się przezornością i ustalić go wcześniej z pracodawcą, bądź wpisać do planu urlopówJeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy urlop w wybranym przez nas terminie, musimy wykazać się przezornością i ustalić go wcześniej z pracodawcą, bądź wpisać do planu urlopów East News/Glow Images

Pracodawca ma po pierwsze obowiązek udzielić urlopu w roku, w którym nabyliśmy do niego prawo, a po drugie należy się pracownikowi urlop nieprzerwany w wymiarze 14 dni kalendarzowych. - Pracodawca zawsze może dać więcej, Kodeks pracy określa tylko minimum - wyjaśnia w Jedynce mecenas Bartosz Bator.

Pracownik nie może także zamienić swojego urlopu na ekwiwalent pieniężny. - Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik kończy pracę z danym pracodawcą, a nie wykorzystał urlopu, który u niego przysługiwał - dodaje.

Gość "Czterech pór roku" podkreśla, że urlop za dany rok musi być wykorzystany przez pracownika do końca września roku następnego. Może się zdarzyć, że pracodawca nakazuje wykorzystanie urlopu w wybranym przez siebie, a nie przez pracownika terminie. Jeżeli chcemy mieć zagwarantowany odpoczynek w najlepszym dla nas terminie, musimy wykazać się przezornością i ustalić go wcześniej. - Jeżeli natomiast pracodawca chce nas odwołać z urlopu, a my wykażemy, że ponieśliśmy już jakieś koszty, np. biletów, rezerwacji, muszą nam one zostać zwrócone - podkreśla adwokat. Pamiętajmy jednak, że urlop zawsze musi być uzgodniony z pracodawcą. Wyjątkiem jest urlop na żądanie - szczegóły w nagraniu audycji.

Porady prawne w radiowej Jedynce >>>

Kodeks pracy reguluje także wymiar urlopu, jaki nam przysługuje. Przy zatrudnieniu na pełen etat są to: minimum 20 dni urlopu, jeśli nasz staż pracy wynosi do 10 lat, a 26 dni urlopu w przypadku stażu dłuższego niż 10 lat. Zapis umowy o pracę wyznaczający niższy wymiar urlopu, niż przysługujący nam zgodnie z kodeksem, jest bezskuteczny.

Gdyby pracodawca narzucał rozwiązania niezgodne z Kodeksem, pracownik ma prawo odwołać się do Państwowej Inspekcji Pracy czy sądu.

Czy przy zatrudnieniu na umowę o dzieło lub zlecenie przysługuje nam urlop? Ile dni urlopu przysługuje za lata edukacji? Co daje pracodawcom i pracownikom plan urlopów? Czym jest urlop na żądanie i w jakim wymiarze nam przysługuje? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz/ag)