Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 07.04.2015

Na ból głowy... byle nie popularne tabletki

- Dostępne powszechnie leki przeciwbólowe mogą nam zaostrzyć bóle głowy, jeśli będziemy przyjmować je zbyt często - ostrzega dr hab. med. Jacek J. Rożniecki.
Bardzo wiele czynników prowokuje ból głowy. Częstość jego występowania możemy ograniczyć stosując terapie profilaktyczne, ale musi je zapisać lekarzBardzo wiele czynników prowokuje ból głowy. Częstość jego występowania możemy ograniczyć stosując terapie profilaktyczne, ale musi je zapisać lekarzEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Dr hab. med. Jacek J. Rożniecki wyjaśnia co powoduje różne rodzaje bólu głowy i jak je leczyć (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Codzienne lub częste zażywanie zwykłych leków przeciwbólowych prowadzi do błędnego koła - lek przyjęty danego dnia likwiduje ból głowy, ale wywołuje ból dnia następnego.

Drogą do skutecznej walki z bólem jest jego rozpoznanie. Ponad 95 proc. rodzajów bólu głowy, jakich doświadczamy, należy do grupy samoistnych i wykazuje charakterystyczne cechy, które pozwalają na konkretne rozpoznanie. Pozostałe to bóle wtórne, czyli objawowe. - I te mogą, choć nie muszą, być bólami poważnymi. Są bowiem objawem innej choroby, np. guza mózgu, krwotoku podpajęczynówkowego, ale też jaskry czy zapalenie zatok - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy. Przyczyna nie musi jednak znajdować się w obrębie głowy.
Ekspert wyjaśnia jak dieta i zwyczaje wpływają na ból głowy, czym są kuracje profilaktyczne, a także odpowiada na pytanie o związek ciąży z przeżywaniem migreny.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: dr hab. med. Jacek J. Rożniecki (Polskie Towarzystwo Bólów Głowy)
Data emisji: 7.04.2015
Godzina emisji: 9.20

asz/ag