Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 24.11.2016

Wyjść z kłamstwa z honorem. Dlaczego warto mówić prawdę?

- Jeśli chodzi o rzeczy najważniejsze, np. wartości, kierunki, to istotne jest to, by nie mijać się z prawdą i tego uczmy dzieci naszym zachowaniem - mówi psycholog Justyna Święcicka.

Niestety, wszyscy mamy wpisane kłamstwo w naszą naturę. Czasami, jak wyjaśnia psycholog, niemówienie prawdy jest przystosowawcze i pomaga nam w życiu codziennym. - Tak się dzieje w momencie, w którym prawda to myśl, która przychodzi nam do głowy. Istnieją też kłamstwa, które dotyczą łamania zasad i norm albo wstydu, a że wszyscy przeżywamy wstyd, to czasami mijamy się z prawdą - mówi Justyna Święcicka.

Jak dodaje psycholog, w przypadku młodszych dzieci często fantazja i sfera życzeniowa mieszają się z rzeczywistością, co kończy się tym, że ubarwiają niektóre historie. - Nie jest to groźne i nie wymaga korekty. Zawsze można dopytać dzieci, ale nie robić tego w sposób agresywny, despotyczny, bo większość maluchów kłamie z powodu strachu przed karą, obawy przed rodzicami czy krytyką - opowiada psycholog.

Gość Jedynki mówi m.in. o kłamstwie Ingmara Bergmana, które przysporzyło pewnych trudności jego rodzinie. Wyjaśnia też jak postępować, gdy przyłapiemy dzieci na mówieniu nieprawdy i jakie są sposoby na wyjście z kłamstwa z honorem.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Justyna Święcicka (psycholog)

Data emisji: 24.11.2016 r.

Godzina emisji: 10.20

sm/mg