Logo Polskiego Radia
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 05.03.2019

Napaść na tle seksualnym. Nie ma czegoś takiego jak nienormalna reakcja ofiary

- Ofiara nie zawsze zareaguje. I to nie znaczy, że akceptuje to, co się dzieje, tylko po prostu jest zamrożona, ciężko jej zareagować i potrzebuje pomocy – mówiła psycholog kliniczna dr Agnieszka Bratkiewicz.  
Posłuchaj
  • Napaść seksualna. "Każde spektrum reakcji jest dozwolone" (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

W ubiegłym tygodniu doszło do napaści seksualnej na studentkę jednej z łódzkich szkół wyższych. Do zdarzenia doszło wczesnym rankiem. Poszkodowana zgłosiła zdarzenie na policję. Na szczęście udało się ująć sprawcę. Obecnie przebywa w areszcie, grozi mu 12 lat więzienia.    

Psycholog kliniczny dr Agnieszka Bratkiewicz powiedziała, że nie każda napadnięta osoba zachowuje taką trzeźwość umysłu. Ofiary miewają różne reakcje. - Najczęściej jest to szok, trauma. Inni napadnięci czują się jakby byli zamrożeni i nie umieją w żaden sposób zareagować. Inni z kolei reagują nadaktywnie, bardzo ekspresyjnie, ale chaotycznie przy okazji. Tylko niewielka część jest w stanie zareagować adekwatnie i obronić się - mówiła.

Psycholog dodała, że wszystkie te reakcje są uzasadnione. - Nie ma czegoś takiego, jak nienormalna ludzka reakcja. To sytuacja jest nienormalna. Wszelkie spektrum reakcji jest dozwolone - przyznała.

Drugi gość audycji mec. Eliza Kuna powiedziała, jakie są prawa osoby poszkodowanej. – Ofiara ma prawo, ale i obowiązek zgłosić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Nawet jeśli  nie wiemy, kto tym sprawcą jest. To zadaniem policji i prokuratury jest ustalenie sprawcy – powiedziała.   

Dlaczego kobiety boją się zgłaszania prób gwałtu? Jaka jest rola najbliższych w wychodzeniu poszkodowanego z traumy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: dr Agnieszka Bratkiewicz (psycholog kliniczny, SWPS), mec. Eliza Kuna

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 9.17

abi