Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 20.03.2020

Jak z głową robić zakupy spożywcze w czasach pandemii?

Główna, podstawowa zasada jest taka, że do każdej wizyty w sklepie bardzo dobrze się przygotowujemy, spisujemy listę niezbędnych produktów, byśmy nie musieli robić zakupów zbyt często.

Sklepy spożywcze są otwarte (choć czasami w innych godzinach niż zwykle i z mniejszą obsadą), dostawy są realizowane na bieżąco. W związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego wprowadzono zasady, które mają chronić pracowników i klientów przed zakażeniem koronawirusem.

Klienci dużych sklepów proszeni są o zachowanie bezpiecznej (minimum jeden metr) odległości od innych osób. W mniejszych punktach wprowadzono zasadę, że w środku może przebywać maksymalnie jedna lub kilka osób naraz. Pracownicy wyposażani są w maseczki i rękawiczki ochronne. Część sklepów zamontowała tafle z pleksi, które odgradzają kasjerów od klientów. Przy wejściach do sklepów lub przy kasach wystawiane są środki dezynfekujące.

Główna zasada - ograniczać wizyty w sklepie

Jak z głową robić zakupy spożywcze w czasach pandemii? Główna, podstawowa zasada jest taka, że do każdej wizyty w sklepie bardzo dobrze się przygotowujemy, spisujemy listę niezbędnych produktów, byśmy nie musieli robić zakupów zbyt często.

Klaudia Wiśniewska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej zwróciła uwagę, że brak planowania kończy się tym, że kupujemy produkty, których w innej sytuacji pewnie nigdy byśmy nie kupili. Chodzi tu przede wszystkim o konserwy mięsne o podejrzanym składzie czy gotowe dania pełne soli, cukru i wzmacniaczy smaku. Jeśli chcemy kupić produkt tego typu, dokładnie przeanalizujmy etykietę, jego skład.

Ekspertka zauważyła, że na razie nic nie wskazuje na to, byśmy musieli "kolekcjonować" produkty, które przetrwają po dwa, trzy lata. Wskazała, że wiele artykułów suchych, w tym ryż czy kasza, spokojnie może stać na półce rok. Zachęciła do tego, by starać się kupować produkty różnorodne - ryż biały, ale i brązowy, kaszę gryczaną, ale i bulgur czy jaglaną. Można uzupełnić listę zakupów o nasiona roślin strączkowych - ciecierzycę, soczewicę, fasolę (można kupować przetworzone, w puszce). W domu warto też mieć oleje, oliwę z oliwek, przetwory pomidorowe (pomidory krojone, passata) oraz orzechy, nasiona i pestki.

Jeśli chcemy zakupić jakieś mrożonki, zamiast pierogów czy zapiekanek wybierzmy mieszanki warzyw, z których można zrobić zupę lub owoce. Jeśli jesteśmy już przy owocach i warzywach - według oficjalnego stanowiska Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, żywność nie jest źródłem zakażenia koronawirusem, jednak wciąż obowiązują zwykłe zasady, czyli wszystko dokładnie myjemy pod bieżącą, ciepłą wodą.

Pieczywo, mięso i ryby możemy kupić raz na kilka dni. Produkty te nadają się doskonale do mrożenia.

Jak się chronić przed zakażeniem? Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. 

Jak się chronić przed zakażeniem? Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania okolic oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowuj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

.  

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa? W ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną? Masz podwyższoną temperaturę? Kaszlesz i masz duszności? Jeśli odpowiedź brzmi 'tak' - bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji epidemiologicznych) lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (lista szpitali zakaźnych). 

.  

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Reportaż: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 20.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk