Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Kłys 31.03.2020

Zwolnienia z pracy? Kobieta w ciąży jest bezwzględnie chroniona

W dobie epidemii koronawirusa nie brakuje pytań dotyczących prawa pracy. Kto zachowa posadę, a kto utraci stanowisko? Czy pracodawca ma obowiązek do wypłaty wynagrodzeń, gdy w firmie jest przestój? 

Wielu pracodawców z powodu wprowadzonego stanu epidemicznego musiało zamknąć swoje placówki. Zgodnie z przepisami prawa pracy za przestój w funkcjonowaniu zakładu odpowiedzialny jest pracodawca. - Kodeks pracy nie definiuje takiej sytuacji. Wstrzymanie zawieszenia zobowiązań w wyjątkowych okolicznościach to jest wyjątkowa sytuacja, jednak Inspekcja Pracy twardo stoi na stanowisku, że to są przyczyny leżące po stronie pracodawcy - zaznacza mec. Agnieszka Bagińska - Petryka. 

Urlop bezpłatny tylko na wniosek pracownika

Gość audycji wyjaśnia, że pracodawca może udzielić bezpłatnego urlopu swojemu pracownikowi, tylko w sytuacji gdy ten wyrazi na to zgodę.  - Różne są porozumienia między pracownikiem a pracodawcą jednak nie można zmusić do wzięcia urlopu bezpłatnego - dodaje. 

Utrzymanie miejsc pracy 

W trudnym czasie pracownicy przede wszystkim myślą o utrzymaniu miejsc pracy. Zdarzają się sytuacje, w których pracownik zgadza się na zmniejszenie wymiaru etatu jedynie po to, aby firma, w której jest zatrudniony przetrwała na rynku.

Mec. Agnieszka Bagińska - Petryka wyjaśnia, że wyjątkiem są kobiety w ciąży, które według prawa są podjęte bezwzględnej ochronie. - Przepisy mówią, że jeśli wynagrodzenie kobiety w ciąży uległo obniżeniu to otrzymuje ona dodatek wyrównawczy po to, żeby jej wynagrodzenie było takie jak gdyby przychodziła do pracy. W sytuacji gdy  przebywa na zwolnieniu lekarskim jest podjęta ochronie - tłumaczy rozmówczyni Romana Czejarka. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: mec. Agnieszka Bagińska - Petryka 

Data emisji: 31.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.19

ans