Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 18.04.2012

Większość z nas zgrzyta zębami!

Bruksizm to choroba cywilizacyjna, której podłożem są stres, napięcie i nadpobudliwość. Powoduje ona nieświadome zgrzytanie zębami i ich ścieranie, głównie podczas snu. O problemie opowiedziała w Jedynce lekarz stomatolog.
Większość z nas zgrzyta zębamiGlow Images/East News

Według najnowszych badań na bruksizm cierpi już 60 procent populacji. Nie u wszystkich schorzenie to objawia się bólem zębów. - Dochodzi także do zaburzeń w układzie główka stawowa-panewka stawowa w stawie skroniowo-żuchwowym. To wszystko jakby się zapada, w wyniku czego pojawiają się bóle w stawach skroniowo-żuchwowych. Bardzo często pacjenci odbierają to jako bóle ucha, skroni lub głowy. Ale bywa też, że przychodzą i mówią o bólu wszystkich zębów - wyjaśniła w "Czterech porach roku" Barbara Szafrańska.

Bruksizm to przykład choroby cywilizacyjnej na tle nerwowym. Narażony na nią jest każdy, niezależnie od wieku. W związku z tym gość Jedynki wystąpił z apelem do rodziców, by bardziej uważali na swe pociechy. – Nawet dzieci w przedszkolu mają swoje problemy i stresy. Bardzo często zaganiani rodzice nie zauważają tego, a ich pociechy zaczynają zgrzytać zębami. Jest to sposób na rozładowanie napięcia - mówiła Barbara Szafrańska, z którą rozmawiał Zygmunt Chajzer.

Dowiedz się, jak groźny może być bruksizm i jak leczyć jego skutki - posłuchaj nagrania audycji.

pg