Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 28.09.2012

Radio w zębie, czyli jak stajemy się cyborgami

- Jesteśmy gatunkiem, który mocno ingeruje w to, co stworzyła biologia. Dodajemy sobie do organizmu różne rzeczy, także techniczne - mówił w Jedynce Jan Stradowski, szef działu nauka w magazynie "Focus".
Radio w zębie, czyli jak stajemy się cyborgami sxc.hu

Przyzwyczajeni jesteśmy do rozruszników serca, protez stawów czy implantów słuchu. Światowe koncerny pracują już jednak nad kolejnymi urządzeniami elektronicznymi wszczepianymi do ludzkiego organizmu. Jedna ze znanych firm zamierza wprowadzić na rynek radio montowane w... sztucznym zębie. Jest kwestią czasu, gdy podobnych, bazujących na połączeniu z ludzkim umysłem, wynalazków pojawi się więcej.

- Człowiek jest tak skonstruowany, że lubi sobie podłączać do mózgu różne technologie. Do tej pory robiliśmy to jednak bezprzewodowo, czyli nie musieliśmy nic wkładać do naszego ciała. Wszystko, czym posługujemy się obecnie, to technologie, których nie było jeszcze kilka tysięcy lat temu, których nie mają żadne zwierzęta. Tylko człowiek jest w stanie wydrukować gazetę i później ją przeczytać albo skonstruować radio. Tylko nam wydaje się to oczywiste. Ale, jeśli spojrzy się na sprawę z perpektywy ludzkiego mózgu, to my już w tej chwili jesteśmy cyborgami - dowodził gość "Czterech pór roku".

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka z Janem Stradowskim.

pg