Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 21.11.2012

Zawsze niszcz wydruk z bankomatu, bo układanka jest łatwa

- Sam kwitek nie daje możliwości na szybkie wyłudzenie czy kradzież, ale to ważny fragment układanki, który może się tak fatalnie zakończyć – mówił w "Czterech porach roku” ekspert d. ochrony danych osobowych Piotr Baczyński.
Zawsze niszcz wydruk z bankomatu, bo układanka jest łatwaGlow Images/East News

Kiedy bezwzględnie trzeba zniszczyć, a kiedy wystarczy wyrzucić dokument? – Jeśli są na nim jakiekolwiek dane, nawet tylko imię, nazwisko i adres, to już traktujmy taki dokument jako bardzo ważny – mówi ekspert z firmy HSM Polska.

Przykładem częstych zaniedbań w tym obszarze są wydruki z bankomatów. Ich –co podkreślała gość radiowej Jedynki – nigdy nie możemy zostawiać w maszynach, albo przypadkowo wyrzucać. - Pierwsza nieprzyjemność która nam grozi polega na tym, że ktoś może dowiedzieć się, ile pieniędzy wypłaciliśmy. A taka informacja będzie bardzo interesująca dla potencjalnych złodziei. Kolejną, groźną informacją są zawarte na wydrukach nasze cząstkowe dane osobowe. Sam kwitek nie daje możliwości na szybkie wyłudzenie czy kradzież, ale to już ważny fragment układanki, który może się źle zakończyć – opowiadał Piotr Baczyński.

A co z bezpieczeństwem dokumentów w urzędach? – Temat jest skomplikowany, bo przepisy dokładnie nie regulują tego, jak niszczyć. Tymczasem urządzenia są przeróżne, palenie często niewykonalna, a podarty nawet na kilkanaście fragmentów dokument to nadal łatwa układanka – tłumaczył Piotr Baczyński.

Ile kosztuje najtańsza, skuteczna niszczarka i na co zwracać uwagę przy jej wyborze oraz jak zabezpieczać dokumenty elektroniczne? O tym wszystkim usłyszysz w nagraniu audycji.

Rozmawiał Roman Czejarek.

ei