Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.03.2013

Borderline to skrajności w emocjach

Życie z osobą dotkniętą tą przypadłością może być koszmarem. Ale są tacy, co jednak się na to decydują.
Borderline to skrajności w emocjachGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Rozmowa z Magdą i Robertem Rutkowskim o zaburzeniu borderline
Czytaj także

Słowo borderline w języku angielskim oznacza pogranicze. Osobowość borderline, osobowość z pogranicza, to zaburzenie osobowości a nie choroba.

Robert
Robert Rutkowski

- Ta nazwa wiele tłumaczy - ocenia w "Czterech porach roku" Robert Rutkowski, psychoterapeuta. Borderline to przede wszystkim nadmierne, niestabilne, wręcz skrajne emocje, a także niestabilność myśli, popadanie w ekstrema, huśtawki nastroju i niestabilny, chaotycznie zmienny stosunek do siebie i innych.
Ekspert podkreśla, że tego typu zachowania są uciążliwe zarówno dla osoby z zaburzeniem osobowości, ale przede wszystkim dla jej otoczenia. - Osoba dotknięta borderline potrafi w jednym zdaniu powiedzieć kocham cię i nienawidzę - mówi gość radiowej Jedynki. Dlatego partnerzy takich osób powinni być objęci pomocą psychologiczną.
Magda - menadżerka, która była 10 lat w relacji z przyjaciółką borderline do dziś ma wątpliwości, czy to rzeczywiście była przyjaźń. - Jak patrzę na to z perspektywy czasu to tak naprawdę nie jestem w stanie stwierdzić, ile było prawdy w tym wszystkim. Bo ta relacja w dużym stopniu polegała na manipulacji - wspomina Magda. Czuła się jak drzewo, z którego wszystkie soki wysysa huba.
Robert Rutkowski radzi, jak zabezpieczyć się podczas relacji z osobami o osobowości borderline. - Trzeba dbać o siebie samego. Ja jestem najważniejszy, ja muszę dbać o swoje potrzeby związane z rozwojem osobistym - wyjaśnia psychoterapeuta. Rozwój osobisty to najlepsza ochrona również dla tych, którzy jednak chcą pozostać w związkach z osobami borderlilne. Jego zdaniem, członkowie wielu służb państwowych np. urzędnicy czy policja powinni przejść szkolenie i treningi interpersonalne, żeby poznać siebie w budowaniu relacji z innymi.
Gość "Czterech pór roku" zwraca też uwagę, że osoby o zaburzonej osobowości są podatne na wszelkie nałogi tzw. – izmy, np. zakupoholizm.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Karolina Rożej.
(ag)