Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 28.05.2013

Każdy przejazd kolejowy jest bezpieczny. Nie każdy uważa

Bezpieczny przejazd - "Zatrzymaj się i żyj" to kampania społeczna organizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Tegoroczna, 9. już edycja rozpoczęła się 24 maja w 22 miastach Polski.
Znak stop na przejeździe kolejowymZnak stop na przejeździe kolejowym PAP/Tytus Żmijewski
Posłuchaj
  • Mirosław Siemieniec o kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - "Zatrzymaj się i żyj" (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

- Przede wszystkim apelujemy do świadomości kierowców, zwracamy uwagę na to, że każdy przejazd kolejowo-drogowy jest bezpieczny. Cała reszta zależy od tego, który przez ten przejazd przejeżdża bądź przechodzi - mówił w "Czterech porach roku" Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.

Od początku tego roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce wydarzyło się 67 wypadków i kolizji. Zginęło 7 osób, a rannych zostało 17.

- Biorąc pod uwagę narastającą ilość osób korzystających z samochodów i malejącą ilość przejazdów drogowo-kolejowych możemy powiedzieć, że statystyki wypadków na przejazdach kolejowych poprawiają się. Jednak nawet tegoroczne liczby pokazują, że tych wszystkich zdarzeń można uniknąć, jeżeli zachowamy zasady bezpieczeństwa przy dojeżdżaniu do przejazdów kolejowo-drogowych - podkreślił gość Jedynki.

Mirosław Siemieniec zwracał również uwagę, że do wzrostu bezpieczeństwa na przejazdach drogowo-kolejowych przyczynia się polepszająca się infrastruktura. - Zmiany w infrastrukturze kolejowej idą w tą stronę, by na drogach kolejowych dostosowanych do dużych prędkości stosować przejazdy i przejścia bezkolizyjne. Stąd kilkadziesiąt wiaduktów, które powstają na trasie z Warszawy do Gdańska i podnoszenie kategorii przejazdów w tych miejscach, gdzie iloczyn ruchu drogowego i kolejowego gwałtownie rośnie - mówił.

Patronem akcji Bezpieczny przejazd - "Zatrzymaj się i żyj" jest Polskie Radio.

Posłuchaj całej rozmowy Bogdana Sawickiego i jego gościa.

pg