Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 13.06.2013

Europeana 1989: za każdą pamiątką kryje się historia

- Liczymy na wszystkie pamiątki związane z tym przełomowym rokiem. Często sami nie wiemy co kryją strychy, szuflady, bardzo często też zapominamy o tym, co mamy w domu. A wszystkie przedmioty trafią do internetowego archiwum i każdy, bezpłatnie, będzie mógł je obejrzeć - opowiada o wirtualnym archiwum europeana1989.eu Agnieszka Wolak.
Pierwsza zbiórka materiałów i wspomnień dotyczących 1989 roku odbyła się w Warszawie.Pierwsza zbiórka materiałów i wspomnień dotyczących 1989 roku odbyła się w Warszawie.facebook.com/Europeana1989
Posłuchaj
  • Agnieszka Wolak (NInA) o projekcie Europeana1989 (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Czytaj także

- Organizujemy akcję Europeana 1989, wraz z Fundacją Europeana, podczas której zbieramy bardzo różnego rodzaju pamiątki związane z bardzo ważnym dla Polski rokiem. Chcemy stworzyć wielkie europejskie społeczne archiwum - powiedziała w "Czterech Porach Roku".

Organizatorzy akcji czekają na wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami, podczas najbliższych zbiórek w Poznaniu (14-15 czerwca) i Gdańsku (21-22 czerwca). Wszystkie przyniesione przedmioty zostaną zdigitalizowane i trafią na stronę europeana1989.eu. - Wszystkie przedmioty i pamiątki zwracamy na miejscu. My dokumenty i zdjęcia skanujemy, a przedmioty przestrzenne fotografujemy. Bardzo ważne są też Państwa wspomnienia, rozmowy są więc spisywane i trafiają do archiwum jako historie powiązane z konkretnymi przedmiotami, nagraniami - wyjaśniła rzeczniczka prasowa NInA Agnieszka Wolak .

Archiwa Radia Wolna Europa >>>

W Polsce organizatorem projektu jest Narodowy Instytut Audiowizualny. Do programu włączyły się: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Niemcy i Węgry. - Polska jako pierwsza zbiera materiały, z czego jesteśmy bardzo dumni. Projekt zakończy się w połowie 2014 roku, w 25. rocznicę wydarzeń - wyjaśniła w rozmowie z Romanem Czejarkiem. Polskimi ambasadorami projektu są Tadeusz Mazowiecki i Chris Niedenthal.

/

Co ważne - zdigitalizowane pamiątki można samodzielnie zamieścić na specjalnej stronie europeana1989.eu , wystarczy się zalogować. - Jeżeli mamy problemy z użycie formularza na stronie, zawsze warto napisać na adres europeana1989@nina.gov.pl i tam koledzy i koleżanki z działu digitalizacji bardzo chętnie pomogą - dodała.

Jak, przy tworzeniu wirtualnego archiwum, rozwiązana została kwestia praw autorskich? Gdzie odbędzie się zbiórka poznańska i gdańska? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 13.00. Zapraszamy!