Logo Polskiego Radia
Jedynka
Gabriela Skonieczna 16.09.2012

"Nie da się badać współczesnej historii bez radia"

Naukowcy podsumowujący w Jedynce II Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski podkreślili niezwykle istotną rolę archiwów Polskiego Radia.
Targi Książki Historycznej towarzyszyły II Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski odbywającemu się w KrakowieTargi Książki Historycznej towarzyszyły II Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski odbywającemu się w KrakowiePAP/Jacek Bednarczyk

Blisko 300 historyków z różnych krajów wzięło udział w trwającym od czwartku do niedzieli (13-15 września) kongresie, którego tematem była "Polska w Europie Środkowej". W Krakowie spotkali się nie tylko historycy, ale także kulturoznawcy, politolodzy, antropolodzy, muzykolodzy, specjaliści od mediów zajmujących się tematyką polski oraz Europy Środkowej.

Główną Nagrodą imienia Profesorów Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego uhonorowany został na kongresie profesor Hans Henning Hahn z Niemiec.

II Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski towarzyszyły Targi Książki Historycznej. Oprócz prezentacji wydawnictw, spotkań z autorami i warsztatów historycznych dla najmłodszych, targi były doskonałą okazją, by znaleźć wśród 80 wystawców nowości i dzieła niszowe.

Zobacz specjalną stronę poświęconą kongresowi >>>

Jak przypominają goście "Naukowego zawrotu głowy”, celem pierwszego kongresu, który odbył się przed 5 laty było poznanie się naukowców spoza Polski piszących o naszym kraju. Tegoroczne spotkanie, na którym także gościli badacze z całego świata, to dowód zacieśniania współpracy. Historycy współdziałali ze sobą także przy organizacji Kongresu - został on przygotowany przez Polskie Towarzystwo historyczne, przy współudziale Towarzystw z Węgier, Słowacji i Czech.

Posłuchaj unikalnych archiwalnych dźwięków Polskiego Radia >>>

Niewątpliwie wpłynął na to także temat tegorocznego kongresu "Polska w Europie Środkowej". Naukowcy starali się odpowiedzieć m.in. na pytanie, czym w ogóle jest Europa Środkowa. Próba jej zdefiniowania to także próba określenia naszej roli w Europie - ocenili goście Jedynkowego „Naukowego zawroty głowy”. Odpowiedź jest o tyle istotna, że może przekładać się na działania polityczne, jak chociażby aktywność Grupy Wyszehradzkiej.

Patronat nad kongresem objął portal polskieradio.pl.

W sobotę, w trakcie sesji "Nowe formy obecności historii: Internet”, dyrektor portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski, mówił na temat "Dźwiękowe archiwa w sieci - historyczne serwisy internetowe Polskiego Radia”. Jak oceniają badacze goszczący w Jedynce, radio ma dla naukowców ogromne znaczenie. - Nie da się badać współczesnej historii bez radia. Proszę sobie wyobrazić, ile wydarzeń, ile zjawisk, informacji o o dziejach społecznych, o kulturze polskiej jest przechowywanych tylko na nośnikach magnetycznych czy cyfrowych, na których istnieje żywy, ludzki głos. To jest źródło niezwykłej wagi - powiedział profesor Krzysztof Zamorski z Uniwersytety Jagielońskiego, kierownik biura organizacyjnego kongresu.

Zobacz serwisy historyczne Polskiego Radia >>>

Gośćmi sobotniego „Naukowego zawroty głowy” byli także profesor Mariusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie i profesor Marek Wilczyński z tej samej placówki.

Do wysłuchania całej audycji zaprasza Katarzyna Jankowska