Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Jaremczak 15.09.2012

Koniec II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski

Profesor Hans Henning Hahn z Niemiec uhonorowany został Główną Nagrodą imienia Profesorów Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego.
Koniec II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski

Otrzymał ją za monografię pt. "Stereotypy - tożsamość -konteksty: studia nad Polską i europejską historią".

- Wiadomość o nagrodzie wzruszyła mnie dlatego, że osobiście poznałem profesorów Felczaka i Wereszyckiego w latach 70., kiedy przyjechałem na studia do Polski. Profesorowie byli dla mnie, młodego niemieckiego doktoranta, bardzo życzliwi - powiedział Hans Henning Hahn.

Na Kongresie przyznano też Nagrodę Honorową za szczególne zasługi na polu naukowym i popularyzatorskim profesorowi Jarosławowi Hrycakowi z Ukrainy. - W literaturze jest duża luka dotycząca Ukrainy i krajów postsowieckich. Mam nadzieję, że powstanie jeszcze wiele książek poświęconych temu krajowi - powiedział laureat.

Wręczono też nagrodę Pro Historia Polonorum za najlepszą książkę historyczną wydaną w języku obcym o historii Polski. Jej laureatem został Antony Polonsky, amerykański badacz historii Żydów polskich oraz Żydów w Europie Wschodniej. Zapytany o stan wiedzy o historii naszego kraju w Stanach Zjednoczonych odpowiedział, że większość jego studentów to Żydzi i oni są tą kwestią bardzo zainteresowani. - Nie można zrozumieć historii Żydów, bez poznania historii Polski oraz krajów Europy Środkowej - przyznał.

Jego zdaniem dla wielu Żydów "Polska jest cmentarzem". Stworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich mogłoby się przyczynić do zmiany opinii o Polsce.

Zobacz serwis specjalny HISTORIA

II Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który trwał w Krakowie od wtorku do soboty, zorganizował tamtejszy oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, we współpracy z Muzeum Historii Polski. W sobotę na sesji "Nowe formy obecności historii: Internet” Andrzej Mietkowski, dyrektor portalu PolskieRadio.pl, opowiadał o "Dźwiękowych archiwach w sieci – historycznych serwisach internetowych Polskiego Radia”.

Polskieradio.pl było jego patronem medialnym

Kilkudniowe obrady i wykłady organizatorzy dedykowali założycielom oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Krakowie z okazji 100-lecia jego istnienia.

tj