Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 20.01.2010

Co z choinkami?

Choinki ogrzeją Warszawę. Tej zimy drzewka, które po Świętach wyrzucamy do śmietników, nie trafią na wysypiska. Są zbierane przez firmy komunalne i dostarczane do Elektrocieplowni Żerań.

Tam będą wykorzystane do produkcji ciepła i prądu. Dzięki temu cenny surowiec się nie zmarnuje, a do atmosfery trafi mniej dwutlenku węgla - zapewniają Agnieszkę Jas eksperci i mieszkańcy stolicy:

- Mamy obok bloku miejsce, gdzie wszyscy składają choinki i są one zabierane potem przez wywóz śmieci.

Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia: - W tym tygodniu będziemy rozbierali nasze drzewko, dołączy ono do kilkunastu innych, które stoją przy naszej altance śmietnikowej i dobrze, że z tych choinek będzie trochę ciepła.

Dorota Kraskowska z Elektrociepłowni Żerań: - W tym roku choinki, zamiast trafić na wysypiska, zostaną spalone jako biopaliwo. Obecnie mamy około 25 ton drzewek, będziemy zbierać drzewka w styczniu i lutym. Podpisaliśmy porozumienia z przedsiębiorstwami komunalnymi, firmy te choinki zbierają i gromadzą na jednym placu.

Joanna Mroczek – MPO w Warszawie: - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania organizuje bezpłatną zbiórkę choinek, chodzi o to, żebyśmy nie wyrzucali ich na śmietnik. Celem akcji jest też ograniczenie masy odpadów biodegradowalnych, kierowanych na składowiska. Zebrane choinki będą przekazane do naszej kompostowni w Radiowie i tam rozdrobnione.

Dorota Kraskowska: -Podpisaliśmy również umowę z producentem biomasy, który nam te wszystkie choinki zamieni na biopaliwo, na biomasę i dopiero te zrębki spalimy w naszych kotłach.

Sławomir Brzózek: - Drzewa iglaste nie są najbardziej kalorycznymi źródłami energii, ale są lepszym źródłem energii jako biomasa niż spalanie czystego węgla. Przypomnijmy, że do 2010 roku 20% energii produkowanej w Polsce musi pochodzić ze źródeł alternatywnych. Zbiórka choinek, które by trafiły na wysypiska albo i nie, to bardzo dobry pomysł.

Andrzej Kornacki – inżynier : - Oszczędzamy bardzo dużo na emisji, bo spalenie 1 tony węgla to emisja aż 2 ton CO2, spalenie tony choinek daje nam oszczędność 1,2 tony CO2.

Dorota Kraskowska: - 100 ton biomasy zastępuje 60 ton węgla. 100 ton węgla wystarczy na ogrzanie 30 mieszkań 60-metrowych przez rok.

Andrzej Kornacki: - To może zrobić każdy mieszkaniec Warszawy, każdy z nas może się przyczynić do ochrony środowiska.

Popiół, który zostanie po spaleniu choinek zostanie wykorzystany przy budowie dróg.