Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 12.03.2010

Uwaga na PCB!

PCB, czyli polichlorowane bifenyle, to substancje wchodzące w skład olejów, które stanowią chłodziwo w różnego typu urządzeniach elektroenergetycznych.

Na przełomie lat 60. i 70. okazało się, że PCB stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, szczególnie dla ludzi. Podczas ich rozkładu wydzielane są trudne do usunięcia pochodne - o właściwościach zbliżonych do dioksyn, czyli jednych z najbardziej toksycznych związków chemicznych. Od lat na świecie trwają starania o pozbycie się tych substancji. W Polsce ostateczna rozprawa z PCB będzie miała miejsce w tym roku - zapewnili Jacka Prusinowskiego eksperci:

Elżbieta Anuszewska – kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami w Departamencie Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie: - Na podstawie badań wykazano, że jest to substancja bardzo szkodliwa. Do 30 czerwca tego roku jest ostateczny termin zaprzestania użytkowania instalacji i urządzeń, które zawierają PCB. Do końca roku jest czas na unieszkodliwienie PCB.


Te terminy zostały ustalone w ślad za postanowieniami Unii Europejskiej. Trzeba też powiedzieć, co to jest urządzenie zawierające PCB – zawiera ono powyżej 0,005 procentowo i wagowo łącznie PCB. Metody unieszkodliwiania PCB, zarówno olejów jak i urządzeń, wymienione są w ustawie o odpadach. Za główną metodę unieszkodliwiania uważa się spalanie w spalarniach odpadów.

Specjalista ds. ochrony środowiska w firmie produkcyjnej: - Prostowniki, kondensatory i transformatory – w mojej firmie może być około 20-25 tysięcy. Bardzo źle, że państwo, Unia wymaga wymiany urządzeń, a nie pomaga finansowo w zakupie nowych urządzeń. Jak nie zakupię nowych urządzeń, muszę zamknąć zakład.

Teresa Lusio z NFOŚiGW: - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w tym roku, wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom, którzy mają ten problem, uruchomił program, który współfinansuje takie przedsięwzięcia, polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu odpadów, zawierających PCB. W ramach tego programu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę w wysokości ¾ kosztów inwestycji, ta pożyczka może być umorzona w 30%.

Edward Łyżwiński – pracownik Spółdzielni Pracy w Radomiu: - Bardzo duży uszczerbek będzie na naszych finansach. Kiedyś byliśmy dużą firmą i została ta infrastruktura firmy, ale teraz jesteśmy małą firmą i to nas przeraża, te koszty utylizacji, około 100 tys zł, jeśli nasz dochód miesięczny jest w granicach 50 tys.

Aleksandra Bartnik z Instytutu Ochrony Środowiska: - Skala problemu PCB w Polsce ogółem, czyli w użytkowaniu jak i w zasobach magazynowych, jest to ponad milion kilogramów. 10,5 miliona złotych na całość działań w tym zakresie. W zeszłym roku nie było dużego zainteresowania, miał być program uruchomiony, ale tak naprawdę nie było sygnałów o takiej potrzebie. Zobaczymy jaki będzie teraz odzew ze strony przedsiębiorców.

Oby był jak największy, bo przypominamy - PCB w organizmach ludzkich nie ulegają rozkładowi i kumulują się, wywołując trwałe uszkodzenia systemu nerwowego, wątroby, śledziony i nerek. Stwierdzono również, że mają silne właściwości rakotwórcze.