Logo Polskiego Radia
Jedynka
Mikołaj Wróblewski 17.08.2010

Regionalne Centrum Odnawialnych Źródeł Energii

W jaki sposób wykorzystywać słońce do produkcji ciepła i energii? To już niedługo na własne oczy zobaczą uczniowie z Wielkopolski. W podkaliskim Liskowie powstaje Regionalne Centrum Odnawialnych Źródeł Energii. Będzie to jedna z trzech takich inwestycji w kraju - mówi Danucie Synkiewicz starosta kaliski Krzysztof Nosal:
Posłuchaj
  • Regionalne Centrum Odnawialnych Źródeł Energii
Czytaj także

Krzysztof Nosal: - To Centrum jest pomyślane właśnie w taki sposób, aby praktycznie pokazywać, na czym polega produkcja odnawialnych źródeł energii, jak z nich korzystać i jak z nich korzystać racjonalnie. Wydaje mi się, że bardzo dużo mówimy, ale to mówienie jest na takim dużym poziomie ogólności. Gdybyśmy dzisiaj zrobili sondę i zapytali przeciętnego mieszkańca powiatu kaliskiego, ale nie tylko, myślę, że przeciętnego Polaka też, to niewiele mógłby nam powiedzieć szczegółów, o co tak naprawdę chodzi, po co to się robi i jakie z tego będą efekty na dziś i w przyszłości, a przecież Polska ma podpisane dokumenty, w których się zobowiązała do coraz większego wprowadzania do bilansu energetycznego odnawialnych źródeł energii.

Dlatego w Liskowie w powiecie kaliskim powstaje takie Centrum, w którym przedsiębiorcy i uczniowie będą mogli poznać praktyczne metody pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – mówi starosta kaliski.

Krzysztof Nosal: - To nasze Centrum ma być takim centrum wielofunkcyjnym, czyli przy jednym ogniu chcemy upiec kilka pieczeni. Powstaje ono na bazie szkoły budowlanej, technikum budowlanego, czyli ma służyć właśnie przyszłym budowlańcom. Chcemy nauczyć w tym Centrum przyszłych murarzy, cieśli, instalatorów, tych nowych technologii. Chcemy, aby wiedzieli, jak zbudować budynek mieszkalny, gospodarczy, fabryczny, który będzie z wszystkimi wymogami, jeżeli chodzi o ochronę środowiska, ochronę energii, ale również aby tam można było zainstalować te wszystkie elementy odnawialnych źródeł energii.

W Centrum będzie kotłownia na biomasę, zamontowane zostaną solary, które będą ogrzewać wodę dla szkoły i bateria fotowoltaiczna wytwarzająca prąd z energii słonecznej. W pobliżu szkoły stanie też wiatrak produkujący energię elektryczną.

Marcin Kupajski ze starostwa powiatowego w Kaliszu: - Centrum będzie usytuowane w dwóch budynkach administrowanych obecnie przez Zespół szkół numer 1 w Liskowie. To będzie budynek warsztatowy, który już jest obecnie użytkowany oraz budynek dydaktyczny, tak zwany okrąglak, który zostanie dopiero zaadaptowany na potrzeby właśnie dydaktyczne. Wszyscy korzystający z usług Centrum będą mogli na własne oczy te urządzenia obejrzeć, będą mogli także skorzystać z sal wykładowych, usytuowanych w budynku dydaktycznym, a także klasopracowni, jakie zostaną w ramach projektu wyposażone w odpowiedni sprzęt dydaktyczny, służący promowaniu odnawialnych źródeł energii.

Elżbieta Piotrowska-Ostojska z Wydziału Ochrony Środowiska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu: - Najważniejszą sprawą w tym wszystkim jest edukacja. Taka tutaj rola podstawowa i zasadnicza Centrum Edukacji Ekologicznej, żeby wykształcić młodzież już od razu w ten sposób nowoczesny. Dlatego też w tym Centrum przykładowo będą działały wszystkie urządzenia pokazujące możliwość pozyskiwania energii.