Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 22.11.2010

Krajowa Platforma Technologiczna Energetyki

Polska energetyka jest otwarta na nowe projekty. W celu wsparcia inwestorów powołano Krajową Platformę Technologiczną Energetyki. Jej celem jest zarówno zwiększenie ilości wprowadzanych innowacji, jak również pozyskanie dotacji na ich realizację.
Krajowa Platforma Technologiczna Energetyki SXC

Innowacyjne projekty, nowoczesne technologie i inteligentne sieci mają służyć poprawieniu efektywności energetycznej. Mamy jeszcze dziesięć lat, aby zwiększyć ją o dwadzieścia procent. Aby było łatwiej, powołano Krajową Platformę Technologiczną Energetyki. Tworzą ją: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Regulacji Energetyki oraz Agencja Rozwoju Przemysłu. Agnieszka Jas:

Lepsze standardy i nowoczesne, oszczędne rozwiązania to podstawowe cele Krajowej Platformy Technologicznej Energetyki – mówi Jan Rączka, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jan Rączka: - Platforma będzie wspierać lokalne, regionalne inicjatywy, głównie związane z samorządem terytorialnym, energetyką i przemysłem. Będzie doradzać i wymieniać doświadczenia.

Chodzi przede wszystkim o innowacyjność – wyjaśnia Mariusz Swora, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Mariusz Swora: - Platforma Technologiczna Energetyki ma zmierzać głównie do tego, żeby było więcej innowacji w energetyce. Nie może ona w Polsce być tylko krainą starych wiatraków ściąganych, importowanych z zachodu. Chcielibyśmy, żeby była nowoczesną energetyką nastawioną na innowacje i klienta.

Za tym wszystkim stoją konkretne plany finansowe. Pieniądze w ramach dotacji będą przeznaczane na innowacyjne projekty – mówi Wojciech Stawiany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wojciech Stawiany: - Będą to środki w formie częściowej dotacji w wysokości kilkuset milionów złotych dla przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego.
Pieniądze mają być przeznaczane między innymi na wdrażanie systemu inteligentnych sieci – dodaje Mariusz Swora.

Mariusz Swora: - Inteligentne sieci to inaczej połączenie tych tradycyjnych sieci z nowoczesną automatyką i komunikacją elektroniczną. Na ich końcu umieszczane są inteligentne liczniki informujące o zużyciu energii i jego wpływie na klimat.

Co najważniejsze dla naszej kieszeni, to fakt, że mniejsze będą rachunki za prąd – zaznacza Jan Rączka.

Jan Rączka: - Na przykład jak będzie pani chciała zrobić pranie, to za dziesięć lat włoży pani ubranie do pralki i wciśnie guzik, co nie znaczy, że pralka ruszy od razu, lecz wtedy akurat, kiedy będzie nadwyżka podaży elektryczności, co oznacza, że będzie ona tania. Będzie to typowe dla godzin poza szczytem. W ten sposób pranie zrobi pani dwa razy niższym kosztem.

Inteligentne sieci to również dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wojciech Dąbrowski: - Pierwszą ideą opracowaną w ramach Krajowej Platformy Technologicznej Energetyki jest koncepcja stworzenia inteligentnej sieci energetycznej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej Europark Mielec. Myśleliśmy o tym już od ponad dwóch lat. Przez pierwszy okres nie mogliśmy w ogóle przebrnąć, natomiast natychmiast po rozpoczęciu współpracy z sygnotariuszami Platformy prace posunęły się do przodu niesamowicie szybko.

Te nowe kierunki działalności wpisują się w cele Unijnego Pakietu Klimatyczno-Energetycznego.

22-11-2010 06:22 3'16