Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 16.02.2011

Solary w powiecie limanowskim

Domy wczasowe, internaty, szkoły, basen i szpital w Limanowej to obiekty, które wkrótce będą mogły poszczycić się wyposażeniem w nowoczesne ekoinstalacje. Dzięki nim władze powiatu zaoszczędzą energię, zmniejszą koszty eksploatacji i zadbają o środowisko.

W powiecie limanowskim w Małopolsce rok 2011 jest rokiem inwestycji w kolektory słoneczne. Montaż instalacji solarnych zostanie połączony z modernizacją systemu ciepłownictwa. Projektem są objęte przede wszystkim budynki użyteczności publicznej. Monika Chrobak rozmawiała z samorządowymi władzami powiatu:

Jan Puchała, starosta limanowski: - Nasz powiat wykorzystuje wszelkie innowacje i możliwości nowych rozwiązań technologicznych. Postanowiliśmy stworzyć projekt o zamontowaniu solarów na budynkach użyteczności publicznej.

Anna Fabia, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Limanowej: - Będzie to polegało głównie na modernizowaniu systemu ciepłowniczego i montażu centralnego ogrzewania. Zaplanowaliśmy również wspomaganie urządzeniami solarnymi, instalowanymi w celu obniżenia kosztów energii elektrycznej i cieplnej.

Jan Puchała: - Przede wszystkim działaniami obejmiemy dom wczasów dziecięcych w Porębie Wielkiej, gdzie mieszka duża ilość dzieci i młodzieży. Internaty przy szkołach, w których ciepła woda jest potrzebna przez cały rok, ponieważ podczas wakacji organizowane są kolonie. Mamy dużo obozów zużywających tej wody więcej niż na co dzień podczas normalnej pracy szkoły. Oczywiście, starostwo powiatowe, kryta pływalnia i dodatkowo szpital limanowski.

Dariusz Socha, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej: - W ramach instalacji będziemy mieli sześćset kolektorów, cztery potężne zasobniki wodne i budowę konstrukcji wiaty, którą przystosujemy również do innych celów. Dysponujemy dość dużą kolumną transportu sanitarnego, który zamierzamy właśnie tu umiejscowić.

Anna Fabia: - W zależności od wydajności i wielkości poszczególnych urządzeń o czterdzieści-pięćdziesiąt procent już zmniejszyło się zużycie energii, głównie cieplnej.

Dariusz Socha: - Dla szpitala jest korzystne, że oszczędności liczymy w granicach czterystu tysięcy złotych rocznie. Te pieniądze przeznaczymy na leczenie i diagnostykę szpitalną. Jesteśmy na terenie górskim, powinni do nas zjeżdżać turyści, więc wypada, żebyśmy zwracali uwagę na ekologię.

Anna Fabia: - Emisja niska, czyli palenie w obiektach węglem, jak odbywa się to u nas, powoduje duże zanieczyszczenie głównie powietrza w okresie zimowym. Zamontowanie solarów działających zarówno latem, a ogrzewających wtedy wodę, jak i zimą, świadczy o naszej trosce o ochronę środowiska.

Jan Puchała: - Kierujemy się hasłem Ostoja natury i zdrowia. O to chcemy dbać. Musimy przede wszystkim troszczyć się o środowisko naturalne.

(dc)

16-02-2011 06:27 02'54