Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 10.12.2010

Energia z Afryki dla Europy

Instalacja paneli słonecznych na Saharze byłaby dobrym pomysłem dla Afryki ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Słońca tam nie brakuje, inwestycja byłaby więc tańsza niż identyczna w Europie i zasiliłaby skarb tego wciąż ubogiego państwa.

Czy Afryka może wykorzystać słońce i zarobić na wytwarzaniu energii słonecznej? Czy są możliwe inwestycje w zaawansowane technologie z korzyścią dla Europy, ale też i dla Afryki? Dlaczego Europa tak naprawdę nie chce pomóc krajom najuboższym? Na te i inne pytania próbowała znaleźć odpowiedź Dorota Świerczyńska i specjaliści z Polskiej Zielonej Sieci:

Anna Roggenbuck, Koordynator Kampanii do spraw Europejskiego Banku Inwestycyjnego: - Jednym z głównych problemów Afryki jest brak dostępu do energii. Tam naturalnie pochodzi ona ze słońca, toteż mogłaby być w pełni wykorzystywana.

Katarzyna Zegadło z Polskiej Zielonej Sieci: - Specjalne kuchnie podgrzewane tylko energią słoneczną są przygotowywane. Pojawiają się więc techniczne nowości możliwe do zastosowania. Myślę, że nie powinny być problemem pod warunkiem, że dostaną wsparcie, ponieważ są to świeże technologie. Jest idea wielkiego przedsięwzięcia zbudowania farmy złożonej z paneli słonecznych na Saharze. Jednakże energia pozyskana stamtąd ma być dostarczana do Europy Południowej kablami. Nie będzie więc służyła de facto ludziom najbiedniejszym i najbardziej jej potrzebującym.

Savior Mwamba, dyrektor Centrum do spraw Polityki Handlu i Rozwoju w Zambii: - Ustawienie wielkich paneli słonecznych na Saharze byłoby dobrym pomysłem dla Afryki, ale złym dla Europy. Jeżeli chcemy wykorzystywać zasoby w środowisku niezrównoważonym i ekstremalnie ubogim, nie będzie to optymalne rozwiązanie na dłuższą metę. Znacznie lepsze byłoby stworzenie wzajemnego programu, żeby obie strony na tym skorzystały. W przeciwnym razie mieszkańcy danego obszaru bardzo szybko zorientują się, że ktoś im coś zabiera. Sami nie dostają energii, a wytwarzana u nich jest transportowana na zewnątrz, toteż to rozwiązanie szybko upadnie.

Anna Roggenbuck: - Takie instytucje finansowe jak Europejski Bank Inwestycyjny, którego celem jest między innymi dostarczenie energii ludziom biedniejszym na całym świecie, powinny wspierać przedsięwzięcia w rodzaju pozyskiwania energii ze słońca w krajach, gdzie jest to naturalnie możliwe. Jest to tańsze niż w Polsce i innych państwach Europy Zachodniej.

Savior Mwamba: - Jeżeli przyjrzymy się stosunkom pomiędzy Europą a Afryką przez ostatnie czterdzieści-pięćdziesiąt lat, to zobaczymy, że z jednej strony polegają one na świadczeniu różnych form pomocy, głównie pomocy humanitarnej, ale z drugiej strony Europie zależy na dostępie do surowców naturalnych występujących w Afryce: ropy naftowej, gazu ziemnego, rozmaitych minerałów. Jeśli spojrzymy na statystyki, to siedemdziesiąt procent pomocy humanitarnej udzielanej krajom afrykańskim wraca do Europy.

10-12-2010 06:26 3'07