Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 03.02.2010

Ekostrony Ministerstwa Środowiska

Strona to nie tylko informacje, ale również wiele gier, które mają uczyć najmłodszych prośrodowiskowych zachowań...

Jak segregować odpady i oszczędzać energię, w jaki sposób chronić las i jakie zwierzęta są w Polsce pod ochroną - na te pytania dzieci znajdą odpowiedź na uruchomionej dzisiaj ekologicznej stronie internetowej Ministerstwa Środowiska. Strona to nie tylko informacje, ale również wiele gier, które mają uczyć najmłodszych prośrodowiskowych zachowań. Cel to nauka poprzez zabawę.
Agnieszka Jas:

Czego się już dowiedzieliście przeglądając tę stronę?

- Że trzeba sprzątać las.
- O dziku trochę się nauczyłem.
- Jaki jest najdalej na zachód wysunięty kraj.

Karolina Kulicka z Ministerstwa Środowiska: - Pierwszym odbiorcą są przedszkolaki; rodzice po pracy mogą wejść na stronę i uczyć dzieci korzystania z komputera, z Internetu oraz uczyć o przyrodzie i pewnych nawykach, np. że po skończeniu pracy przy komputerze należy wyłączyć jego zasilanie, ponieważ wyłączony tylko ekran nadal pobiera energię. Druga grupa są dzieci w wieku 7-12 lat, które samodzielnie mogą korzystać z tej strony, grać w różne gry.

- Na przykład zbieranie śmieci, spływy kajakiem.

W co gracie?

- W taki labirynt, że się jest myszką, trzeba zebrać serki i uciekać przed kotem.

Magdalena Zaraś – specjalista od edukacji ekologicznej: - Chcemy, żeby ta strona była ciekawa, aktualna, żeby się często zmieniała, żeby bawiła i uczyła. Wiemy, że z edukacją można dotrzeć do dziecka przez zabawę. Strona jest atrakcyjna wizualnie, kolorowa, są na niej liczne animacje. Gospodarzem strony jest zając Maurycy Marchewka, postać znana dzieciom z ochrony środowiska.

Tomasz Jarosławski z firmy, która stworzyła stronę: - Staraliśmy się unikać napisów, informacji tekstowych, a maksymalnie położyć nacisk na komunikację symbolami, różnymi kolorowymi postaciami z dziecięcej wyobraźni. Zostały dodane materiały edukacyjne dla dzieci na temat środowiska naturalnego, ochrony środowiska, zwierząt, które można w Polsce zobaczyć, ich środowisko występowania.

Magdalena Zaraś: - W ciekawy sposób zadane pytania dotyczące przyrody polskiej, np. czy biedronki śpią zimą, albo co nam w trawie piszczy; jakie konkursy są aktualnie.

Taka strona to jest dobry sposób na naukę.

Karolina Kulicka: - Tak, ponieważ wiemy ile czasu dzieci spędzają w Internecie i jaka role odgrywa Internet, dlatego to jest jedno z podstawowych mediów edukacji ekologicznej.

- Jak ktoś nie chce zajrzeć do książki, to po to są takie strony i Internet, że można tam zobaczyć, czego się nie wie.

Ze strony mogą korzystać także nauczyciele, bo zamieszczone są na niej materiały dydaktyczne i scenariusze lekcji.