Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 18.03.2010

Gospodarka odpadami

Gospodarka odpadami komunalnymi – śmieciami – pozostawia dużo do życzenia...

Eksperci z Niemiec, Szwajcarii, Austrii i Polski podczas dwudniowej warszawskiej konferencji zgodzili się, że Polska w porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej jest najbardziej zaawansowana w procesie uporządkowania swojej gospodarki odpadami. Czego nam jeszcze brakuje do osiągnięcia poziomu np. Szwajcarii czy Danii - próbowała dowiedzieć się Dorota Świerczyńska:

Dr Tadeusz Pająk z AGH: - Gospodarka odpadami komunalnymi – śmieciami – pozostawia dużo do życzenia. Nasz kraj, z kilkoma innymi, nie za dobrze sobie radzi z gospodarką odpadami, nadal mamy dużo do zrobienia, aby sprostać wymaganiom prawa wspólnotowego.

Beata Kłopotek – dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska: - Mamy bardzo wiele różnych odpadów: komunalne, przemysłowe i w zależności o których mówimy to sytuacja jest różna. W niektórych dziedzinach nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi np. o przetwarzanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych mamy dwie instalacje na wysokim poziomie, budowane są nowe instalacje do przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Najczęstszym sposobem zagospodarowania odpadów komunalnych jest składowanie, czyli marnowanie tego, co może być w nich użyteczne.
Segregacja nie jest celem samym w sobie, po pierwsze musimy spojrzeć szerzej jaki faktycznie system chcemy wprowadzić i dopiero wtedy powiedzieć ludziom co mają segregować. Sortowanie to powinien być ten ostatni element, który wprowadzamy; wiemy co ma być, jakie instalacje i pod to sortujemy.

Co jeszcze powinno się u nas zmienić, aby było idealnie.

Dr Tadeusz Pająk: - Do ideału to nam jeszcze daleko, musimy odmienić pewną monokulturę zagospodarowania odpadów, opartą ciągle na ich składowaniu, tzn. stosujemy najbardziej prymitywną jaka istnieje w szeregu dostępnych metod zagospodarowania, polegająca na składowaniu, stanowiąc duże zagrożenie dla wód gruntowych, dla efektu cieplarnianego i pozostawiająca cały ten problem dla naszych przyszłych pokoleń.
Aby móc sprostać musimy stworzyć sieć szeregu instalacji, spalarnie odpadów, których jest ponad 400 w rozwiniętych krajach UE, przy których mieszkają ludzie.

Każdy z nas produkuje do 320 kilogramów śmieci rocznie. W Szwajcarii 80% z nich jest spalanych, w Danii 65%. Średnia spalanych odpadów komunalnych w Unii Europejskiej wynosi 20%. W tyle znów są kraje Europy Środkowo-Wschodniej.