Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 26.04.2010

Ekolodzy przeciw energetyce atomowej

Połowa Polaków jest przeciw, połowa za...

24 lata mijają od katastrofy w Czarnobylu, w reaktorze elektrowni doszło do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora, w konsekwencji ogromne ilości radioaktywnych pyłów w niekontrolowany sposób przedostały się do atmosfery. Doszło do skażenia znacznej części Europy, choć dziś – zdaniem ekspertów – ta technologia jest bardziej bezpieczna niż 24 lata temu, to ekolodzy nadal są energetyce atomowej przeciwni. Przeciwni także budowie takiej siłowni w naszym kraju. Kamil Olak zebrał opinie jednych i drugich.

Władysław Mielczarski z Europejskiego Instytutu Energii: - Żadna technologia nie jest bezpieczna, jest tylko kwestia, jakie są skutki tego. W przypadku awarii zwykłej elektrowni trzeba posprzątać, w przypadku elektrowni atomowej – nie. To są skutki olbrzymie, mogące objąć nawet miliony ludzi, generują odpady bardzo wysoko-aktywne, setki ton.

Henryk Wojciechowski z Politechniki Wrocławskiej: - Elektrownie atomowe doskonale ograniczają emisję CO2, pracują bardzo stabilnie pod warunkiem, że nie zmienia mu się obciążenia. Charakteryzuje się, mimo wysokich nakładów inwestycyjnych, bardzo niskimi kosztami wytwarzania energii elektrycznej, obecnie jest to poziom rzędu 4,3 eurocenta na kilowatogodzinę.

Magda Zowsik z Greenpeace: - Polska i polski rząd powinny skoncentrować się na wdrażaniu czystych technologii, czyli energetyki odnawialnej, do czego jesteśmy zobowiązani przez UE. Jest wielką szkodą, że polski rząd koncentruje się teraz tylko i wyłącznie na wdrażaniu energetyki atomowej, podczas gdy do 2020 roku Polska powinna osiągnąć 15% udziału energetyki odnawialnej.

Urszula Stefanowicz – przedstawicielka koalicji klimatycznej: - Z punktu widzenia naszej obecnej sytuacji rozwoju technologicznego i społecznego, jakości życia, powinniśmy w tej chwili inwestować w inne rozwiązania, bardziej przyszłościowe.

Zbigniew Harnas – publikuje w Internecie: - Jedna elektrownia się nam należy i rząd będzie twardo na to stawiał z powodu zupełnie nie związanego z bezpieczeństwem, po prostu mamy pewne kadry na uczelniach, chcemy, aby nauka w tej dziedzinie, która w Polsce się rozwijała bardzo dynamicznie, żeby była kontynuowana.

Henryk Wojciechowski: - Są reaktory nowego typu, nie można ich porównywać z tymi sprzed 24 lat, są znacznie bezpieczniejsze technologicznie, jedynie może zwieść czynnik ludzki.

Władysław Mielczarski: - Połowa Polaków jest przeciw, połowa za. Myślę, że jeśli przyjdzie do budowy tej elektrowni to ludzie będą przeciw.