Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 17.05.2010

Pożytki z bieli tytanowej

Dwutlenek tytanu jako fotokatalizator jest używany do oczyszczania wody, ścieków i likwidowania bardzo niebezpiecznych substancji chemicznych...

Fotokatalityczne właściwości dwutlenku tytanu znane są mniej więcej od 40 lat, ale dopiero niedawno użyty został w samoczyszczących się szybach i elewacjach budynków. Dwutlenek tytanu jako fotokatalizator jest też używany do oczyszczania wody, ścieków i likwidowania bardzo niebezpiecznych substancji chemicznych. Swoje odkrycia, potwierdzone patentami i gotowymi rozwiązaniami mają naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Bliskość Zakładów Chemicznych Police, gdzie na hałdach leżą tysiące ton odpadów po produkcji bieli tytanowej, ułatwia zadanie - podkreślają zgodnie w rozmowie z Markiem Borowcem profesor Antoni Morawski i dr Sylwia Mozia:

Dr Sylwia Mozia: - Do niedawna jeszcze biel tytanowa była używana w farbach, ale tam szukaliśmy nieaktywnej wersji dwutlenku tytanu, w tej chwili farby zawierają też aktywną wersję dwutlenku tytanu, szukamy takich zastosowań, które będą nam doczyszczać ściany np. pokryte takimi farbami. Tutaj wykorzystujemy i efekt katalitycznych i hydrofilowych właściwości.

Profesor Antoni Morawski: - Przy farbach są dwa cele: żeby przedłużyć jej żywotność, żeby ona ulegała tzw. samooczyszczeniu, a drugi to taki, że te farby oczyszczają powietrze wewnętrzne z zanieczyszczeń, czyli spalin, dymu papierosowego. Drugie rozwiązanie to jest zastosowanie fotokatalizatora do oczyszczania bardzo trudnych ścieków organicznych, które zawierają pestycydy, herbicydy, fenole, trudne związki organiczne, które nie ulegają biodegradacji i trzeba zastosować tzw. zaawansowane metody utleniania i jedną z nich jest właśnie fotokatalityczny rozkład do CO2 i wody. To jest pierwsza w Polsce mobilna instalacja do oczyszczania ścieków, zbudowana z fotoreaktora z dużą lampą UV, gdzie zanieczyszczenia się rozkładają. Po skończeniu oczyszczania tego ścieku na dno opada nam fotokatalizator, a z góry możemy wypuścić sklarowaną ciecz i zalać od nowa ściekiem. Parametry ścieków, które zawierały około 100 mg herbicydów i pestycydów, po oczyszczeniu były lepsze niż nasza woda wodociągowa – to jest skala półprzemysłowa.
Następne rozwiązanie to jest skala przemysłowa i jest duży wodociąg w Polsce zainteresowany rozwojem tej technologii. Tam będziemy budowali dużą instalację fotokatalityczną do doczyszczania wody do picia ze związków organicznych, które nie są usuwane nawet na węglach aktywnych.