Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 01.05.2014

Rekordowe poparcie dla członkostwa w UE. Przyczyniła się Ukraina?

- Zawsze większość z nas aprobowała przynależność Polski do Unii Europejskiej. Ostatnio jest to blisko 90 proc., a wzrost ostatnich miesięcy może wynikać z sytuacji na Ukrainie, która uświadamia co mamy, a czego Ukraińcy nie mają - przypuszcza socjolog prof. Mirosława Grabowska (CBOS).
Rekordowe poparcie dla członkostwa w UE. Przyczyniła się Ukraina?fot. MateuszEs/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Prof. Mirosława Grabowska, prof. Jacek Raciborski i prof. Michał Kleiber o nastrojach związanych z członkostwem w Unii Europejskiej (Popołudnie z Jedynką)
  • 1 maja 2004 w archiwach Polskiego Radia (Jedynka)
  • 10 lat Polski w UE - autostrady za unijne pieniądze (Jedynka)
  • 10 lat Polski w UE - zyskują małe gminy (Jedynka)
  • 10 lat Polski w UE - Polacy w Wielkiej Brytanii (Jedynka)
  • 10 lat Polski w UE - Polacy w Niemczech (Jedynka)
Czytaj także

Jak zauważają analitycy CBOS, po widocznym w pierwszej połowie ub.r. spadku poparcia dla obecności Polski w UE w ostatnich miesiącach poparcie zaczęło się zwiększać. W marcu 2014 r. osiągnęło 89 proc., w lutym - 82 proc. Liczba przeciwników Unii zmalała do 7 proc. (z 12 proc. w lutym). To najwyższy wynik od 2007 roku, kiedy również było rekordowe poparcie dla integracji z Unią.

Prof. Mirosława Grabowska mówiła w radiowej Jedynce, że jednym z pytań sondażu było otwarte pytanie o powody zadowolenia z członkostwa Polski w Unii. - Wymieniano wolność podróżowania i przemieszczania się za pracą, doceniamy dotacje unijne i postęp w budowie infrastruktury. Powiedziałabym, że główne wymiary to rozmaite aspekty wolności, a z drugiej strony korzyści finansowe i gospodarcze - wyjaśniła socjolog CBOS.

Prof. Michała Kleibera nie dziwi ten pragmatyzm, uważa jednak, że wspólnym mianownikiem jest pewien stan świadomości europejczyków. - Duma z kanonu cywilizacyjnego, odwaga do wspólnego stawiania czoła wyzwaniom na przyszłość - mówił prezes Polskiej Akademii Nauk.

Z kolei socjolog prof. Jacek Raciborski zwrócił uwagę na narastanie tendencji antyunijnych i obawy przed dalszą integracją. - Europejczycy są pełni obaw co do przyszłości i na tej fali narastają tendencje do renacjonalizacji polityki. Świadczy o tym choćby trudność uzgodnienia reakcji wobec sytuacji na Ukrainie i działań Rosji - wyjaśniał w "Popołudniu z Jedynką".

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska, a także relacji Jedynkowych reporterów, którzy podsumowali różne aspekty polskiego członkostwa w Unii.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)