Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 03.05.2014

Polska domem obcokrajowców

Elmi Abdi uciekł z własnego kraju w trakcie wojny domowej w 1991 roku, do Polski dotarł w 1996. Ukraiński socjolog Jurij Taran nie był zmuszony do opuszczenia ojczyzny, do Polski przyjechał, by się uczyć. Obaj zostali, obaj stąd prowadzą działalność, która wspiera ich rodaków.
Kilkaset osób wzięło udział w demonstracji poparcia dla integracji Ukrainy z Unią Europejską. Przemarsz z pl. Zamkowego przed ukraińską ambasadę został zorganizowany przez mieszkających w Polsce Ukraińców. Warszawa, 08.12.2013.Kilkaset osób wzięło udział w demonstracji poparcia dla integracji Ukrainy z Unią Europejską. Przemarsz z pl. Zamkowego przed ukraińską ambasadę został zorganizowany przez mieszkających w Polsce Ukraińców. Warszawa, 08.12.2013. PAP/Paweł Supernak

- W Polsce dostaliśmy to, czego chcieliśmy, czyli spokój i możliwość rozwoju. Teraz staramy się pomagać ludziom, którzy tam zostali i nie mają praktycznie nic - mówi Abdi, który reprezentuje Fundację dla Somalii. Z kolei Fundacja Nasz Wybór pomaga ukraińskim migrantom odnaleźć się w Polsce, zintegrować, przełamać bariery językowe i prawne.

Taran przyznaje, że w sytuacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie, odbędzie podróż w przeciwną stronę. - W tym momencie już nie ma sensu rozmawiać na ten temat. Trzeba się pakować, jechać tam i walczyć, na ile to będzie możliwe - powiedział.

Jak wygląda współpraca podobnych organizacji z polskimi urzędami i służbami państwowymi? Czego najbardziej im brakuje, czy marzą o powrocie? Jakie reakcje ze strony Polaków ich spotkały?  Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)