Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 13.04.2012

Wielu chce pracować po 67. roku życia

Prof. Piotr Błędowski (SGH): Dzisiejsi 55-latkowie są w dobrej kondycji zdrowotnej i fizycznej. Ich poziom sprawności nie budzi „specjalnej troski”.
Wielu chce pracować po 67. roku życia sxc.hu

Gość radiowej Jedynki ("Popołudnie z Jedynką") powiedział, że dyskusja w naszym kraju, tocząca się wokół podwyższenia wieku emerytalnego, miała też miejsce w innych państwach Unii Europejskiej.

- Wszędzie tej dyskusji towarzyszyła staranna akcja informacyjna, jeżeli czegoś się boimy, to tego, czego nie znamy. Ciągle jeszcze nie bardzo wiemy, jakie są konsekwencje podwyższenia wieku emerytalnego. Nie jesteśmy skłonni do tego, żeby wyobrażać sobie naszą starość inaczej niż tą, którą dzisiaj widzimy – tłumaczył.

Prof. Piotr Błędowski zauważył, że nie jesteśmy w stanie znaleźć istotnych różnic pomiędzy kondycją zdrowotną i poziomem sprawności osób na przedpolu starości i ludzi w wieku 65 -69 lat.

- Obawy o to, że przekroczenie tej magicznej granicy 65. lat pociąga za sobą gruntowną rujnację zdrowia są nieuzasadnione – zaznaczył.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Prof. Piotr Błędowski przyznał, że wiele osób chciałoby pracować po przejściu na emeryturę. Dodał, że większość z nich stwierdziło, że są gotowi podjąć dodatkowe wyzwania związane ze szkoleniami zawodowymi czy też podniesieniu kwalifikacji.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(pp)