Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 27.06.2012

Ulgi na dzieci: "pieniądze trzeba zostawić ludziom"

Zmiany w ulgach podatkowych związanych z dziećmi nie powinny być źródłem oszczędności dla budżetu - mówił Sławomir Neumann (PO).
Sławomir NeumannSławomir NeumannWojciech Kusiński, Polskie Radio
Posłuchaj
  • Sławomir Neumann (PO) w "Popołudniu z Jedynką", rozmawia Kamila Terpiał-Szubartowicz
Czytaj także

Rząd miał przyjąć nowelizację ustawy o podatku dochodowym, zmieniającej zasady przyznawania ulg podatkowych. – Nie przyjął, bo chodzi o to, by nie było oszczędności na ulgach na dzieci – tłumaczył w "Popołudniu z Jedynką" Sławomir Neuman, szef sejmowej komisji finansów publicznych. Dodał, że obliczenia przedstawione przez resort finansów sugerowały, że takie oszczędności będą.

Dlatego rząd za tydzień będzie rozmawiał o tej sprawie i ostatecznie będzie zaproponowane inne rozwiązanie. Ministerstwo finansów prowadzi w tym celu nowe obliczenia. Neumann podkreślał, że pieniądze z tej ulgi muszą obowiązkowo trafić do rodzin, które mają dzieci.

Sławomir Neumann mówi, że jest kilka możliwych rozwiązań; można podnieść próg upoważniający do ulgi na pierwsze dziecko, albo zwiększyć finansowanie w przypadku kolejnych dzieci.

Rząd chce zaoszczędzić natomiast na ulgach internetowych. Będą zlikwidowane. Neumann mówi, że mało kto w Polsce nie korzysta z Internetu, a ceny dostawców Internetu spadły. Ulga miała zachęcić wszystkich do korzystania z Internetu. Poseł dodał, że brak dostępności do sieci na wsi – to inna sprawa, potrzebne są inwestycje w infrastrukturę. – To są inwestycje finansowane w dużej mierze ze środków unijnych przez województwa, samorządy – mówił. W jego ocenie „Internet szerokopasmowy dojdzie do wszystkich miejsc w Polsce w najbliższych latach”.

Inna rzecz to likwidacja przywilejów artystów i twórców, a także dziennikarzy. - Dziś mogą połowę dochodu zakwalifikować jako koszty. Tego nie ma żadna grupa społeczna – powiedział. Zaznaczył, że jest tu dość duży próg podatkowy: 85 tysięcy złotych.

Sławomir Neumann mówił, że rząd chce jednocześnie wzmacniać rolę rodziny i dać szansę kobietom na powrót do pracy po urodzeniu dziecka. W budżecie ma być wprowadzona dopłata do żłobków i przedszkoli.

A co z KRUS-em? - Najpierw musimy wprowadzić podatek dochodowy w rolnictwie. Dopiero potem możemy mówić o łączeniu KRUS-u z ZUS-em. To jest rzecz, która ostatecznie nas czeka w Polsce - odpowiada poseł. Sławomir Neumann wątpi jednak, czy taką zmianę uda się przeprowadzić w tej kadencji.

Podobno w sierpniu ma pojawić się projekt zakładający finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa. Gość Jedynki zauważa, że taki pomysł był już rozważany w zeszłej kadencji. Według niego, najpierw trzeba zastanowić się nad modelem mediów, a dopiero potem nad finansowaniem. Uważa ponadto, że takiego projektu nie uda się przygotować przez miesiąc.

Posłuchaj całej rozmowy!

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz