Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Juliusz Urbanowicz 26.01.2015

Grecja. Wyborcy pokazali czerwoną kartkę polityce zaciskania pasa. Bruksela czeka na rozwój wydarzeń

- Grecy odwrócili się od dotychczasowych polityków, rządzących od kilkudziesięciu lat, dali im czerwoną kartkę, odrzucili politykę zaciskania pasa - mówi w Jedynce z Aten specjalny wysłannik Polskiego Radia Tomasz Majka.
Posłuchaj
  • "Więcej świata"/Jedynka - O polityce UE wobec Rosji - Jacek Saryusz - Wolski, stały sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Ukrainy - Grecja po wyborach parlamentarnych - korespondencje z Aten i Brukseli - Przełomowa wizyta Baracka Obamy w Indiach - dr Adam Burakowski, PAN
Czytaj także

Wybory parlamentarne w Grecji wygrała lewicowa, populistyczna koalicja SYRIZA, która zapowiadała zerwanie z polityką oszczędności, jaką prowadził poprzedni rząd - pod naciskiem Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Lider zwycięskiego ugrupowania, a zarazem nowy premier Aleksis Cipras podkreślił, że "Grecja zostawia za sobą okres zaciskania pasa i poniżeń". Lider SYRIZY zapowiedział, że jego rząd rozpocznie niezwłocznie negocjacje z wierzycielami Grecji na temat "nowego, uczciwego, trwałego i wzajemnie korzystnego rozwiązania finansowego".

Tomasz Majka podkreśla, że nowy premier nie mówi o całkowitym odrzuceniu żądań wierzycieli wobec zadłużonego i pogrążonego w kryzysie gospodarczym kraju, ale o tym, że Ateny "będą negocjować wykonalne warunki spłaty długu".

Jednocześnie lider SYRIZY zapewnił, że nowy grecki rząd, który utworzy, będzie gotowy do sprawiedliwej i równorzędnej współpracy z partnerami w Europie. - Byśmy wspólnie mogli wypracować korzystne dla wszystkich rozwiązanie, które położy kres polityce cięć, natomiast spowoduje, że do europejskich gospodarek powróci wzrost, że w Europie na nowo zagości sprawiedliwość społeczna i prawdziwa demokracja - powiedział Cipras.

Unia Europejska odnosi się do zmian politycznych w Grecji z dyplomatycznym umiarem. Jak podkreśla Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli - w oficjalnych oświadczeniach Komisji Europejskiej nie mówi się o obawach dotyczących dalszego dialogu z Grecją. Unijni politycy zapewniają o gotowości współpracy z nowym rządem w Atenach, ale przypominają też o zobowiązaniach, jakie podjęli jego poprzednicy.

Można jednak zauważyć różnice w wypowiedziach przywódców poszczególnych państw UE.  - Politycy z Wielkiej Brytanii, Finlandii i Niemiec kładą nacisk na wypełnianie przez Ateny zobowiązań wynikających z zadłużenia – powiedziała korespondentka, Polskiego Radia. -  Prezydent Francji zapewnił zaś, że Francja będzie stała u boku Grecji w tym ważnym okresie i zaprosił Aleksisa Ciprasa do Paryża – dodała Skajewska.

I choć pojawiały się dziś pytania dotyczące renegocjacji greckiego długu, na razie - jak twierdzą unijni politycy - jest na to za wcześnie. Jak ujął to komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici, "wczoraj był czas na wybory, dziś jest czas na formowanie rządu, a jutro będzie czas na dyskusje".

Ponadto, w audycji:

- przełomowa wizyta prezydenta USA Baracka Obamy w Indiach,

- polityka Unii Europejskiej wobec agrewynych poczynań Rosji na Ukrainie.

 

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Krzysztof Renik

Goście: Tomasz Majka, specjalny wysłannik Polskiego Radia ( z Aten), Magdalena Skajewska, korespondentka PR w Brukseli

Data emisji: 26.01.2015r.

Godzina emisji: 18.15

JU