Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 02.02.2016

Jak finansować innowacje w biotechnologii?

Firma Deloitte przygotowała raport, z którego wynika, że największym czynnikiem ryzyka dla działalności branży biotechnologicznej w Polsce jest dostęp do finansowania.
Posłuchaj
  • O sposobach finansowania innowacji w branży biotechnologicznej mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Orzołek, menedżer ds. badań i rozwoju oraz pomocy publicznej w firmie doradczej Deloitte(Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Na badania i rozwój w ciągu kilku lat przeznaczanych jest w Polsce 10 miliardów euro, wyjaśnia Dominika Orzołek, menedżer ds. badań i rozwoju oraz pomocy publicznej w firmie doradczej Deloitte.

- Ok. 60 proc. badanych firm, zarówno biotechnologicznych, jak i ogólnie przedsiębiorstw, wskazuje, że dostęp do zachęt, finansowania jest głównym czynnikiem, który determinuje zakres działalności badawczo-rozwojowej – mówi gość Polskiego Radia 24.

Mieszany system zachęt dla przedsiębiorców

W większości krajów OECD dostępny jest mieszany system zachęt dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia tego roku tak jest też w Polsce.

- Dodatkowa zachęta to ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową, która w końcu jest dostępna w Polsce. Dzięki temu staliśmy się kolejnym krajem OECD, który oferuje mieszany system zachęt, czyli zarówno dotacje, jak i ulgi podatkowe - mówi Dominika Orzołek.

Sposoby na wdrożenie innowacji

Z raportu wynika, że innowacyjne firmy szukają sposobów, by swoje rozwiązania wdrożyć w życie.

- Z badania wynika, że firmy biotechnologiczne najczęściej komercjalizują wyniki swoich badań poprzez współpracę z większymi podmiotami, czyli licencjonują wyniki badań większym podmiotom, które mają zasoby finansowe, żeby faktycznie wprowadzić na rynek wynik tych badań – wyjaśnia ekspertka.

Według 40 proc. badanych warunki do prowadzenia biznesu w tym segmencie  rynku, w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy poprawią się.

Grażyna Raszkowska, awi