Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 11.01.2016

Jak wspierać innowacje w Polsce

Premier Beata Szydło powołała dzisiaj Radę do spraw Innowacyjności. Ekonomiści, goszczący w Pulsie Gospodarki w Polskim Radiu 24 oceniali, co trzeba zrobić aby innowacyjne rozwiązanie stały się powszechne i napędzały gospodarkę.
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jakub Kurasz z PWC; Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH oraz Ignacy Morawski, główny ekonomista Biz Banku./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki, cz. 2, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jakub Kurasz z PWC; Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH oraz Ignacy Morawski, główny ekonomista Biz Banku./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Tymczasem chodzi o to, aby efektywnie zainwestować ponad 16 mld euro przeznaczonych na innowacje w krajowych i regionalnych programach oraz rodzimego kapitału, tak aby polskie produkty stały się cenionym i poszukiwanym dobrem na światowych rynkach.

Ignacy Morawski, główny ekonomista Biz Banku pozytywnie ocenił tę decyzję.

Cieszą poważne plany rozwojowe

Jak podkreśla, słyszymy wreszcie jakieś poważne sygnały dotyczące programów rozwojowych i bardzo się z tego powodu cieszy.

Posłuchaj
01:33 Morawski o Radzie ds Innowacyjności_11249225_2016-01-11T12-04-15.000.mp3 Ignacy Morawski: są cztery powody, dla których innowacje w Polsce nie rosną.

 

Zastrzega jednak, że wspieranie innowacji jest bardzo trudnym problemem, którego nie rozwiąże się tylko na poziomie rządowym.

̶  Jest potrzebna zmiana małych jak i dużych procedur oraz zmiana mentalności - podkreśla.

Cztery powody, z powodu których innowacje w Polsce nie rosną

Przypomina, że Polska otrzymała sporo pieniędzy na innowacje, ale te nie rosną i są tego cztery główne powody.

̶  Przede wszystkim za mało pieniędzy idzie do małych firm, i chodzi o to, aby je wspierać nie tylko kredytami i dotacjami, ale i kapitałowo – mówi Morawski.

Drugim problemem, według ekonomisty, jest finansowanie przede wszystkim bezpiecznych projektów.

̶  Tymczasem w innowacjach nie ma bezpieczeństwa, większość projektów okazuje się nietrafionych – mówi.

̶  Po trzecie nadal zakup technologii traktowany jest tak samo jak inne formy podnoszenia produktywności, a powinniśmy stawiać na własne technologie i innowacje i po czwarte, we wszystkich procedurach funkcjonujących w administracji i dotyczących wsparcia innowacji za mały jest udział biznesu – podkreśla Morawski.

Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH też uważa, że trzeba wspierać innowacyjność polskich firm, chociaż niekoniecznie musimy od razu tworzyć tylko i wyłącznie własne innowacyjne rozwiązania.

Ważne jest wsparcie na każdym etapie innowacyjnego projektu, nie tylko na początku

O ile na samym początku działalności finansowanie innowacyjności się znajduje, to brakuje go na drugim etapie – gdy jest przygotowany produkt, który chce wejść do masowej sprzedaży.

Posłuchaj
01:07 Czerniak o Radzie ds Innowacyjności_11249230_2016-01-11T12-04-15.000.mp3 Adam Czerniak: ważne aby innowacyjny projekt był wspierany nie tylko na początku.

 

̶  Wtedy zaczyna się problem i właśnie nad jego rozwiązaniem powinna się skupić nowa Rada, mówi Czerniak.

Imitacje nie są złe. Są szybsze

Jednocześnie nie zgadza się z opinią, że powinniśmy skończyć z imitacjami.

Przytacza opinię jednego z prezesów branży chemicznej, który powiedział do swojego zespołu przynoszącego dużo nowych rozwiązań: „najpierw nauczmy się tak dobrze jak Niemcy, a później wymyślajmy coś dalej”.

Stąd apeluje abyśmy najpierw osiągnęli wydajność niemiecką, imitujących ich rozwiązania, gdyż będzie to zdecydowanie szybszy proces.

̶  Nie wyważajmy otwartych drzwi – mówi.

Trzeba wspierać młodych ludzi

Jakub Kurasz z PWC z kolei podkreślał, że mamy bardzo dużo młodych osób, które chcą zakładać swoje firmy i to u nich powinniśmy wspierać tę innowacyjność.

Jak podkreśla, największym problemem młodych ludzi jest komercjalizacja ich innowacyjnych pomysłów oraz doradztwo, które pozwoliłoby na realizację ich pomysłów.

Posłuchaj
00:49 Kurasz o Radzie ds Innowacyjności_11249208_2016-01-11T12-04-15.000.mp3 Jakub Kurasz: powinniśmy wspierać innowacyjną działalność młodych ludzi i radzić w bardzo konkretnych sprawach.

 

Ekspert podaje tu przykład praktycznych rozwiązań stosowanych przez Google.

̶  Zaprasza on szefów firm, którzy mówią młodym ludziom, jak poradzili sobie z konkretnym problemem – mówi Kurasz.

W skład Rady ds. Innowacyjności wchodzą: Mateusz Morawiecki - wicepremier, minister rozwoju - jako Przewodniczący Rady,  prof. Piotr Gliński - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Gowin - wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Anna Streżyńska - minister cyfryzacji oraz Dawid Jackiewicz, minister skarbu.

Sylwia Zadrożna, jk