Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 17.03.2017

Przy tworzeniu nowego prawa trzeba będzie badać jego wpływ na sektor MSP

Od dziś tworząc nowe prawo, trzeba będzie badać jego wpływ na mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Zakłada to znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.
Posłuchaj
  • O nowych przepisach, które poprawić mają sytuację małych i średnich firm w Polsce, mówili w radiowej Jedynce: Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP i Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Chodzi o te przepisy, które dotyczą praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorców, a także ich praw i obowiązków wobec organów administracji publicznej.

Ta niewielka zmiana to krok w dobrym kierunku, uważa Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Łukasz Kozłowski Informacje na temat wpływu zmian w prawie, które są projektowane, na sektor małych i średnich przedsiębiorstw, będą musiały zostać uwzględnione w uzasadnieniu lub w ocenie skutków regulacji danego projektu.

- Informacje na temat wpływu zmian w prawie, które są projektowane, na sektor małych i średnich przedsiębiorstw, będą musiały zostać uwzględnione w uzasadnieniu lub w ocenie skutków regulacji danego projektu – wyjaśnia ekspert.

Wszystko okaże się w praktyce

Idea jest słuszna. Pytanie, jak to będzie wyglądać w praktyce i czy faktycznie wpłynie na poprawę sytuacji małych firm, zastanawia się Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

- Do tej pory w procesie legislacyjnym też mieliśmy coś takiego jak ocena skutków budżetowych regulacji, które nie zawsze były robione, czy były robione rzetelnie i nie zawsze metodyka pozwalała, żeby wszystko zrobić. Tu zadanie jest jeszcze trudniejsze i myślę, że dopiero praktyka pokaże, na ile projektodawcy nowych przepisów potrafią trafnie ocenić te skutki regulacji. Natomiast bardzo dobrze, że będą usiłowali to zrobić – zaznacza rozmówca Jedynki.

Wszystko będzie zależeć od dobrej woli projektodawców

Wszystko będzie zależeć od dobrej woli projektodawców, dodaje Łukasz Kozłowski.

- Do tej pory, choć nie było obowiązku analizowania wpływu na sektor małych i średnich firm, ale był obowiązek pokazywania, jaki jest wpływ na sektor ogólnie rzecz biorąc przedsiębiorstw i rynek pracy. Bardzo często ludzie odpowiedzialni za tworzenie projektów, zmian w prawie w różnych resortach szli na skróty i w projekcie uwzględniali taką informację, że projekt nie ma żadnego wpływu na przedsiębiorców, ani rynek pracy, nawet pomimo tego, że w ewidentny sposób miał – zauważa ekspert.

Ważna rola konsultacji społecznych

Dlatego tak ważne są konsultacje społeczne, w których zainteresowane strony wskazują potencjalne skutki wprowadzenia danych przepisów, podkreśla Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP.

Arkadiusz Pączka To my przedsiębiorcy możemy dostarczyć tych danych i ocenić, czy dana regulacja wpłynie pozytywnie, czy negatywnie, jakie pociągnie za sobą skutki finansowe.

- To my przedsiębiorcy możemy dostarczyć tych danych i ocenić, czy dana regulacja wpłynie pozytywnie, czy negatywnie, jakie pociągnie za sobą skutki finansowe – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Firmy zagubione w gąszczu przepisów

Na pewno jednak każda zmiana ułatwiająca prowadzenie biznesu najmniejszym firmom jest niezwykle potrzebna, dodaje Marek Kłoczko. Tym bardziej, że małemu przedsiębiorcy, za którym nie stoi sztab prawników, ciężko poruszać się w gąszczu przepisów.

- W przeliczeniu na strony Dziennika Ustaw to są już dziesiątki tysięcy rocznie. Konia z rzędem temu, kto nad tym wszystkim jest w stanie zapanować i jeszcze oprócz tego rozwijać swój biznes - mówi
Warto dodać, że podobny zapis dotyczący badania wpływu przepisów na małych przedsiębiorców znalazł się w tzw. Konstytucji Biznesu. Tam jest mowa o Teście MŚP.

Ta zasada, wraz z pakietem ustaw tworzącym Konstytucję Biznesu ma wejść w życie we wrześniu.

Karolina Mózgowiec, awi