Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 12.10.2014

Obawy o powrót globalnego spowolnienia rosną. Giełdowe indeksy w dół

Indeksy Wall Street zakończyły piątkową sesję zniżkami, a dla S&P 500 był to trzeci z kolei tygodniowy spadek. Inwestorzy obawiają się o kondycję gospodarek światowych i powrót spowolnienia. Uwaga rynków w przyszłym tygodniu będzie skupiać się na raportach kwartalnych spółek.
Obawy o powrót globalnego spowolnienia rosną. Giełdowe indeksy w dół SXC
Posłuchaj
  • Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski (IAR): informacje napływające z wielu gospodarek europejskich rozczarowują
  • Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski (IAR): jeśli gospodarki strefy euro zaczną się kurczyć, na pewno odczuje to Polska
  • Główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak (IAR): polska gospodarka jest ściśle powiązana z państwami eurolandu
  • Główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak (IAR): banki nie chcą udzielać większej liczby kredytów, a konsumenci i firmy nie chcą ich zaciągać
Czytaj także

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 115,15 pkt. (0,69 proc.) do 16.544,10 pkt.
S&P 500 stracił 22,08 pkt. (1,15 proc.) i wyniósł 1.906,13 pkt.
Nasdaq Composite obniżył się o 102,10 pkt. (2,33 proc.) i wyniósł 4.276,24 pkt.
Dla indeksów S&P 500 i Nasdaq to był najgorszy tydzień od maja 2012 roku.
Zmienność na giełdzie, nerwowość inwestorów
- Ryzyka dla globalnego wzrostu znajdują się na pierwszym miejscu na liście obaw inwestorów. Przywiązują oni coraz więcej uwagi do tego, co dzieje się poza Ameryką, ponieważ jeśli spowolnienie na świecie pociągnie ze sobą gospodarkę USA, to negatywnie wpłynie to na rynek akcji - powiedział Alessandro Bee z Bank J Safra Sarasin.
- Większa zmienność na giełdach w tym tygodniu odzwierciedla nerwowość inwestorów - dodał.
MFW obniżył prognozę wzrostu gospodarczego
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na świecie w tym roku do 3,3 proc. z 3,5 proc. zakładanych w prognozie z lipca. MFW spodziewa się, że w 2015 r. światowy PKB wzrośnie o 3,8 proc. wobec 4 proc. zakładanych wcześniej.

Szczyt MFW: recesja w strefie euro bardzo groźna dla polskiej gospodarki >>>

W czwartek prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił, że w strefie euro konieczne są reformy strukturalne, bez nich bowiem nie uda się przywrócić trwałego wzrostu gospodarczego w regionie.
Szef EBC powiedział, że w strefie euro widoczne są sygnały załamującej się dynamiki ożywienia. Dodał, że bank centralny strefy euro jest gotowy do wprowadzenia dodatkowych działań stymulacyjnych.
Fed podwyższy stopy procentowe?
Spowolnienie w światowej gospodarce oraz umacniający się dolar zagrażają ożywieniu gospodarki amerykańskiej - ocenił Fed w opublikowanym w środę raporcie z wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.
Amerykańska Rezerwa Federalna wskazała, że skończy swoją trzecią rundę luzowania (QE3) podczas posiedzenia w październiku, a większość ekonomistów ocenia, że następnym ruchem Fed będzie podwyżka stóp procentowych w połowie przyszłego roku. Tego poglądu nie podziela jednak Peter Schiff, prezes Euro Pacific Capital. Spodziewa się on raczej uruchomienia QE4.

Źródło: US CBS/x-news

PAP, awi