Logo Polskiego Radia
PAP
Aneta Hołówek 08.04.2013

Młodym nie wystarcza płaca minimalna

Z badania firmy Deloitte wynika, że 55 proc. młodych Polaków ocenia sytuację na rynku pracy jako złą. Nie przekłada się to jednak na skromniejsze oczekiwania względem pracodawców. W pierwszej pracy młody Polak chce zarabiać 2,8 tys.zł
Młodzi coraz później stają się samodzielniMłodzi coraz później stają się samodzielniGlow Images/East News

Młodzi Polacy z tzw. pokolenia Y bardzo krytycznie podchodzą do obecnej sytuacji ekonomicznej. Jak wynika z badania „Pierwsze kroki na rynku pracy” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, tylko 17 proc. polskich studentów ocenia ją jako dobrą, a 40 proc. jest przeciwnego zdania.

Nastroje są jeszcze gorsze, gdy młodych ludzi pyta się o sytuację na rynku pracy. Jako dobrą lub bardzo dobrą ocenia ją zaledwie 11 proc. badanych, przeciwnego zdania jest aż 55 proc.

- Na tle regionu, Polaków można uznać za umiarkowanych pesymistów. Daleko im do optymizmu Litwinów, wśród których gospodarkę i rynek pracy pozytywnie oceniło odpowiednio 24 i 25 proc. respondentów. Z drugiej jednak strony poziom pozytywnych odpowiedzi przewyższa średnią dla wszystkich przebadanych krajów, która wynosi 10 proc. w przypadku pytań o sytuację ekonomiczną i około 9 proc. w ocenach rynku pracy – wyjaśnia Halina Frańczak z Deloitte.

Według badania praca zajmuje dość wysokie miejsce w hierarchii wartości w życiu polskich studentów. Jako istotną wskazało ją aż 62 proc. respondentów. I choć ciągle ważniejsze są: rodzina (86 proc.), zdrowie (82 proc.) i własny rozwój (77 proc.), wynik ten obala mit, że dla pokolenia Y kariera się nie liczy.

Ciekawe rezultaty przyniosło pytanie o oczekiwane zarobki. Zdaniem studentów powinny być one wyższe od średniej krajowej. Już osoby odbywające praktyki liczą na wynagrodzenie netto na poziomie o około 20 proc. wyższym od aktualnej płacy minimalnej. Natomiast na pierwszym etacie chcą zarabiać 2,8 tys. zł, czyli o około 6 proc. więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce.

Raport pokazuje także, że 73 proc. studentów i absolwentów wysoko ocenia swoją wartość jako aktualnych lub potencjalnych pracowników. Uważają też, że posiadają wyższe kompetencje na tle innych kandydatów poszukujących pracy (62 proc.) oraz z optymizmem patrzą na szanse znalezienia interesującego zajęcia w przeciągu najbliższych 12 miesięcy (49 proc.).

Więcej informacji o młodych Polakach znajdziesz w audycji "Pokolenie Y" w każdy czwartek o 11.35 w Trójce.

PAP, materiały prasowe, bk