Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 10.01.2014

Kilka złotych zasad, które zapewnią zdrowie i zgrabną sylwetkę

Jedno z częstszych postanowień noworocznych brzmi: schudnąć. Nic dziwnego. Na nadwagę bądź otyłość cierpi ponad połowa Polaków. W jaki sposób można z nią skutecznie walczyć?
Najczęstszą przyczyną otyłości jest zła dieta, pomijanie posiłków i podjadanie.Najczęstszą przyczyną otyłości jest zła dieta, pomijanie posiłków i podjadanie.Glow Images/East News

Zbędne kilogramy nierzadko są utrapieniem Polaków. Otyłość i nadwaga w znacznym stopniu wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdrowie. Dlaczego utrzymanie zdrowej sylwetki jest dla nas coraz większym problemem? - Nieprawidłowych nawyków żywieniowych uczymy się już od dziecka. Dziadkowie i rodzice myślą, że dbać o dziecko, to je przekarmiać - tłumaczyła w "Debacie medycznej" Jedynki dr Barbara Jershina, specjalista chorób wewnętrznych, zajmująca się leczeniem nadwagi i otyłości.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Poza przejadaniem się, duże znaczenie ma też siedzący tryb życia, który prowadzi większość ludzi. - Zdrowy styl życia jest bardzo ważny i trzeba go wdrażać od małego. Wówczas uczymy dzieci dobrych nawyków - przekonywała Martyna Rapp, mgr wychowania fizycznego, trener personalny i grupowy Reebok University Poland. Jak podkreślała, dobry przykład płynie z góry, więc jako rodzice powinniśmy o tym pamiętać i wpajać potomkom, że ruch to zdrowie.
Specjalistki przypomniały, że poza zdrowym odżywianiem, ważnym elementem jest ruch. - Bardzo ważne jest, by mimo wszystko znaleźć czas dla dziecka i chodzić z nim na basen oraz różne sporty - dodała Ropp.

Z otyłością i nadwagą powiązanych jest kilkadziesiąt chorób. Jak zatem radzić sobie z tym problemem nim będzie za późno? - Na zmianę stylu życia danej osoby czy całego domu nigdy nie jest za późno. Zawsze możemy wdrożyć nowe zasady - tłumaczyła lekarz.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Wśród najważniejszych elementów zdrowego trybu wymieniła: jedzenie śniadania przed wyjściem z domu, bo jest to najważniejszy posiłek; spożywanie kilku posiłków dziennie, minimum 4-5; zjadanie kolacji o 18-19, nie później niż 20; przyjmowanie głównego posiłku pomiędzy 12 a 14; celebracja potraw, by dokładnie przeżuwać jedzenie; przyjmowanie dużej ilości płynów, w tym wody. I do tego oczywiście ruch.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którąą prowadził dr Mariusz Gujski.
sm/tj