Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.01.2014

Mikroby na naszym ciele - zagrożenie czy wybawienie?

Mikrobiolodzy ustalili związek ilości i różnorodności mikrobów, które zamieszkują nasze ciało, z naszym zdrowiem. O tym m.in. w "Wieczorze odkrywców".
Skupisko bakterii Escherichia coli. Powiększenie 10000Skupisko bakterii Escherichia coli. Powiększenie 10000×Wikipedia/United States Department of Agriculture

W audycji Naukowe Przeboje 2013: genetyka, biologia, biochemia. Prof. Jerzy Duszyński z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN opowie o fascynujących odkryciach z zakresu genetyki, biologii i biochemii.

Będzie mowa między innymi o immunoterapiach onkologicznych, które mogą odegrać ogromną rolę w walce z rakiem. Zastosowanie tych terapii stało się możliwe dzięki badaniom naukowym prowadzonym już od wielu lat na komórkach układu odpornościowego - limfocytach.

Ważnym wydarzeniem naukowym ubiegłego roku, które znalazło się na liście prestiżowego tygodnika Science jest osiągnięcie mikrobiologów, którzy ustalili związek ilości i różnorodności mikrobów, które zamieszkują nasze ciało, z naszym zdrowiem.
W audycji opowiemy także o osiągnięciu polskich badaczy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, którzy pod kierownictwem profesor Bożeny Kamińskiej-Kaczmarek wykazali, że wyjątkowo złośliwe guzy mózgu można oszukać i zamienić w łagodne, dzięki czemu przestają być śmiertelne!

Do słuchania "Wieczoru odkrywców" we wtorek 7 stycznia po godz. 21.37 zaprasza Krzysztof Michalski.

(ag)