Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 27.05.2014

Pacjent na lodzie? Co się stało z medycyną rodzinną w Polsce?

W Polsce medycyna rodzinna to ponad 20 lat historii. - Obawiam się, że ci, którzy tworzyli jej podwaliny mieli nieco inny pomysł niż to, co widać dzisiaj - komentuje dr. Mariusz Gujski prowadzący "Debatę medyczną". Jakie zdanie na ten temat mają inni lekarze?

Lekarz rodzinny miał być przewodnikiem i opiekunem każdego z nas w zdrowiu i w chorobie. Czy jest nim faktycznie? W którą stronę zmierza medycyna rodzinna? O tym rozmawialiśmy w "Debacie medycznej".
Zdaniem Igora Radziewicz-Winnickiego, wiceministra zdrowia, ostatnie wydarzenia i decyzje parlamentu wskazują na to, że nie do końca to dobrze działa. - Idea i cały system medycyny rodzinnej został sformułowany i zdefiniowany dość bogato w połowie lat 70., a w naszym wydaniu podstawowa opieka zdrowotna ewoluowała, ale rzeczywiście od kilkunastu lat wydawała się potrzebować dodatkowych motywacji i regulacji prawnych - wyjaśnia wiceminister.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Co jest głównym problemem polskiego lekarza rodzinnego i medycyny rodzinnej? - Lekarz rodzinny jest lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, jednak nie każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest lekarzem rodzinnym. Konsekwencja we wprowadzaniu modelu instytucji lekarza rodzinnego była bardzo słaba i tak naprawdę po roku 1999 roku, kiedy lawinowo wzrastały praktyki lekarzy rodzinnych, załamanie nastąpiło w roku 2002, a potem odnotowywaliśmy już tylko tendencję spadkową - komentuje dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny.
Wiceminister dodaje, że współczesna medycyna coraz bardziej staje się ambulatoryjną, a coraz mniej szpitalną. - Zapotrzebowanie na kadry, pracujące w podstawowej opiece zdrowotnej nam rośnie i dziś jest na poziomie ponad 30 tys., a być może i więcej. To wszystko zależy od tego jak zdefiniujemy i jak zaplanujemy nasz system opieki zdrowotnej - mówi Igor Radziewicz-Winnicki. Jak dodaje, nie można do końca negatywnie oceniać tego, co dzieje się w medycynie rodzinnej, bo udało się w Polsce stworzyć bogatą sieć poradni rodzinnych, do których jest łatwy dostęp.
Jak zatem powinien wyglądać idealny model lekarza rodzinnego? Dr Krajewski podkreśla, że model, który był tworzony na początku to obecnie niecałe 10 proc. praktyk przychodni funkcjonujących w Polsce. Reszta to przychodnie działające według starego stylu. - Założeniem medycyny rodzinnej była ciągłość opieki nad pacjentem, współpraca z rodziną i krewnymi, wszechstronność i koordynacja opieki, dominacja prewencji i opieka w kontekście społeczności lokalnej - wymienia dr Krajewski.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Dlaczego nie udało się tych idei wprowadzić w życie? W jaki sposób można naprawić polską służbę zdrowia? Posłuchaj całej debaty.
"Debatę medyczną" poprowadził dr. Mariusz Gujski.
sm/ag