Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 12.03.2013

Lekarze alarmują: to bardzo groźne zaniedbanie

- Większość mężczyzn, którzy trafiają do gabinetu urologa czy onkologa, to tak zwane "przypadki zaniedbane". Bagatelizują objawy i odkładają wizytę u lekarza, aż jest za późno na skuteczne wyleczenie. Mamy nadzieję, że projekt M45+ to zmieni - mówi dr n. med. Jakub Żołnierek.
Lekarze alarmują: to bardzo groźne zaniedbanie Glow Images/East News

Liczba zachorowań na nowotwory rośnie i nawet postęp medycyny nie jest wystarczający, by ten trend zahamować. Lekarze podkreślają jednak znaczenie trybu życia i troski o własne ciało dla wczesnego wykrywania chorób nowotworowych i skuteczności ich leczenia.

- Musimy zwrócić uwagę na wszelkie zaburzenia w oddawaniu moczu i to nie tylko ból, ale już nawet zmianę częstotliwości. Koronnym objawem jest krwiomocz - wyjaśnia dr n. med. Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Lekarz podkreśla, że problemu nie wolno bagatelizować, choć jego rozpoznanie przez pacjenta nie jest łatwe.

Aby ułatwić profilaktykę i wczesne rozpoznanie Ministerstwo Zdrowia opracowało Projekt Mężczyzna 45+, w którym wskazuje grupy zawodowe najbardziej narażone na zachorowanie na nowotwory uro-onkologiczne: prostaty, nerek i pęcherza moczowego. - Są to obszary przemysłu koksowniczego, metalurgicznego, hutniczego, gumowego i chemicznego. Czynniki zawodowe aż w 27 procentach odpowiada za zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego, więc szczególnie do pracowników tych grup kierować będziemy konkretne akcje - zapowiada Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia i kierownik projektu.

Projekt kierowany jest do mężczyzn po 45 roku życia i ich rodzin, a także lekarzy oraz zakładów pracy, a jego celem jest poprawa stanu wiedzy mężczyzn w zakresie wczesnej profilaktyki chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego.

- Profilaktyka i wszelkie działania prozdrowotne chronią nas, nasze rodziny i społeczeństwo przed ponoszeniem kosztów emocjonalnych, psychologicznych i finansowych. Powinni to dostrzec także dojrzali mężczyźni - mówi Anna Kamińska.

Na czym polega profilaktyka chorób uro-onkologicznych i jakie działania zakłada Projekt Mężczyzna 45+? Dowiesz się słuchając całego "Magazynu medycznego", który przygotował i prowadził Artur Wolski.

Więcej informacji o kampanii oraz podstawowe informacje o chorobach uro-onkologicznych można znaleźć na stronie mezczyzna45plus.pl