Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 20.12.2013

Szczyt UE: jest zgoda na drugi etap unii bankowej

Jest zgoda europejskich liderów na wspólny system ratowania i kontrolowanej upadłości banków. Przywódcy 28 krajów, na zakończenie pierwszego dnia szczytu, zatwierdzili drugi etap unii bankowej, uzgodniony wcześniej przez ministrów finansów.
Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Jose Manuela BarrosoSzef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Jose Manuela BarrosoPAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Posłuchaj
  • Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy (IAR): Chciałbym podkreślić szybkość i wielkość tego przedsięwzięcia. Dla strefy euro to jedno z większych osiągnięć od czasu utworzenia wspólnej waluty. To kluczowa sprawa dla rynków i finansowego świata. Skończyliśmy tym samym z błędnym kołem jakim było ratowanie upadających banków z pieniędzy rządowych. T
Czytaj także

Teraz te ustalenia jeszcze musi zaakceptować Parlament Europejski. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wyraził nadzieję, że nastąpi to szybko.

Tworzona unia bankowa ma uchronić Europę przed powtórką kryzysu finansowego w przyszłości. - Chciałbym podkreślić szybkość i wielkość tego przedsięwzięcia. Dla strefy euro to jedno z większych osiągnięć od czasu utworzenia wspólnej waluty. Wiem, że to ważna sprawa dla rynków i finansowego świata. Skończyliśmy tym samym z błędnym kołem jakim było ratowanie upadających banków z pieniędzy rządowych - powiedział szef Rady Europejskiej.
W ramach drugiego etapu unii bankowej, ma powstać fundusz upadłościowy, na który będą składały się banki i z którego będą pokrywane koszty ich ratowania. Ma on ruszyć w 2015 roku. Pierwszy etap - europejski nadzór bankowy rozpocznie działalność od stycznia. Unia bankowa powstała z myślą o strefie euro, ale jest otwarta także dla krajów, które nie mają wspólnej waluty. Polska jeszcze nie zdecydowała czy do niej przystąpi.
abo